Karo smūgiai
Ukrainos
švietimui

Pradinis » Karo smūgiai Ukrainos švietimo sistemai

(Kyjivas/Niujorkas, 2022 m. gegužės 4 d.) Nuo karins agresijos pradžios viena iš šešių UNICEF remiamų mokyklų Rytų Ukrainoje buvo visiškai ar iš dalies sugriauta – toks dramatiškas karo poveikis Ukrainos vaikų gerbūviui ir ateičiai. Vien per pastarąją savaitę per išpuolius nukentėjo dvi mokyklos.

Apgadintos ar sugriautos 15 iš 89 mokyklų, dalyvaujančių „Saugių mokyklų“ programoje, sukurtos drauge su Švietimo ir mokslo ministerija kaip atsakas reaguojant į nuo 2014 m. Donbaso regione vykdytis išpuolius prieš darželius ir mokyklas.

Nuo karo pradžios vasario mėn. šimtai mokyklų visoje šalyje nukentėjo nuo sunkiosios artilerijos, aviacijos smūgių ir kitų sprogmenų naudojimo, dalis mokyklų perimtos naudoti kariniams tikslams.

„Mokslo metų pradžia Ukrainoje vaikams suteikė vilties po COVID-19 pandemijos sugrįžti į įprastą gyvenimą “, – sakė UNICEF atstovas Ukrainoje Muratas Sahinas. „Vietoj to – šimtai žuvusių vaikų, dėl sugriautų mokyklų ir švietimo infrstruktūros anksčiau laiko nutraukti mokslo metai.“

Nuo karo kenčiantiems vaikams mokykla yra kritiškai svarbi – vaikams ji suteikia saugią erdvę, santykinio normalumo pojūtį net sunkiausiais laikais, mokyklos dėka vaikams netenka visą gyvenimą mokėti prarastų galimybių kainos. Švietimas būna tarsi gelbėjimosi ratas – suteikia vaikams žinių apie mirtinai pavojingų sprogmenų keliamą pavojų, jie ir jų šeimos čia galigauti būtiniausias sveikatos ir psichosocialines paslaugas. Užtikrinus galimybę gauti išsilavinimą, milijonams vaikų vietoj nevilties suteikiame geresnės ateities perspektyvas“, – pridūrė M. Sahinas – tai labai svarbu jų ir visos Ukrainos ateičiai.“

Drauge su partneriais UNICEF siekia, kad kuo daugiau vaikų Ukrainoje turėtų saugias ir tinkamas mokymosi sąlygas, štai keletas pavyzdžių:

  • UNICEF remiama Švietimo ir mokslo ministerija COVID-19 pandemijos metu sukūrė 5-11 klasių moksleiviams skirtą Ukrainos nuotolinio mokymosi platformą, kuria naudojasi daugiau kaip 80 tūkst. nuo karo namus turėjusių palikti Ukrainos moksleivių;
  • dešimtyse Charkivo metro stočių, kuriose vaikai buvo priversti slėptis nuo karo sukelto oro pavojaus, UNICEF remiami savanoriai įrengė vaikų užimtumo erdves, kuriose mokytojai ir psichologai dirba su vaikais;
  • UNICEF ir Švietimo ir mokslo ministerijos remiamos naujos nuotolinio vaikų darželių platformos „Numo“ transliacijos reguliariai sulaukia šimtų tūkstančių peržiūrų;
  • UNICEF kartu su Ukrainos valstybine Nepaprastųjų situacijų tarnyba vykdoma skaitmeninė informavimo apie sprogmenų keliamą pavojų kampanija (EORE) jau taip pasiekė 8 mln. interneto vartotojų;
  • Beveik 250 tūkst. vaikų pasinaudojo mokymosi reikmenimis, kuriuos UNICEF pristatė prieglaudoms, metro stotims ir kitoms vietoms, kuriose vaikai slepiasi nuo karo;  
  • UNICEF padeda vyriausybėms ir savivaldybėms įtraukti pabėgėlius vaikus į nacionalines mokyklų sistemas, be kita ko naudojant ir alternatyvius švietimo būdus, tame tarpe nuotolinį ugdymą.

„Nepaisant karo siaubo, UNICEF deda daug pastangų, kad vaikai galėtų tęsti mokslus“, – sakė Sahinas. „Karas privalo liautis, mokyklos turi vėl tapti saugia vieta mokytis.“ Vaikai ir mokyklos turi būti apsaugotos laikantis tarptautinės humanitarinės teisės normų. Kariaujančios šalys turi imtis visų priemonių, kad būtų išvengta sprogstamųjų ginklų naudojimo civilių gyvenamose teritorijose.

* * *

2019 m. Ukraina tapo 100-ąja šalimi, pasirašiusia Saugių mokyklų deklaraciją, įpareigojančią apsaugoti vaikus, mokytojus ir mokyklas, remti švietimo tęstinumą karo metu ir įgyvendinti priemones, atgrąsančias nuo mokyklų naudojimo karo reikmėms.

10-metė Mariana mokosi nuotoliniu būdu Vinicoje, Ukrainoje.
Iš Kyjivo pabėgusios dešimtmetė Mariana ir devynmetė Ivana mėgsta skaityti knygas.
12-metis Arsenijus mokosi nuotoliniu būdu Vinicoje, Ukrainoje.