Žydrieji
taškai

Nuo karo Ukrainoje
bėgantiems vaikams
steigiami pagalbos
punktai

Pradinis » Nuo karo Ukrainoje bėgantiems vaikams steigiami „žydrieji” pagalbos punktai

Paramos nuo karo bėgantiems vaikams ir šeimoms punktai, kitaip vadinami „Žydraisiais taškais“ – tai saugi užtikrinta erdvė vaikams ir jų šeimoms, kur teikiamos jiems svarbiausios paslaugos, poilsis, apsauga ir konsultacijos. Įrengdamas tokius centrus kaimyninių su Ukraina šalių pasienyje UNICEF siekia padėti pažeidžiamoms pabėgėlių šeimoms iš Ukrainos ir kitų ginkluotų konfliktų apimtų šalių. Daugiausia dėmesio skiriama apsaugoti nelydimus ar nuo šeimų atskirtus vaikus, užkertant kelią jiems gresiančioms ligoms, traumoms, smurtui, išnaudojimui ar prekybai žmonėmis. „Žydrieji taškaiai“ atlieka svarbų vaidmenį nustatant šių vaikų tapatybę ir suteikiant jiems reikiamą apsaugą nepažįstamoje aplinkoje, kurioje jiems gali kilti pavojus.

„Nuo karo bėgančių vaikų gyvenimai apvirto aukštyn kojomis, kiekviename žingsnyje slypint pavojui ir kančiomis. Pagalbos vaikams centrai suteikia jiems nuspėjamumą, pasitikėjimą ir saugumą neaiškiose situacijose – vietą, kur jie gali gauti pagalbą ir paramą, kas yra kiekvieno vaiko teisė. Tokie centrai prisidės ir prie nacionalinių vaikų apsaugos sistemų stiprinimo“, – komentuoja UNICEF specialioji 2015-2016 m. Europoje kilusios pabėgėlių ir migrantų krizės koordinatorė Marie-Pierre Poirier.

„Žydrieji taškai“ dažniausiai įkurdinami strateginėse vietose – pasienio įvažiavimo ir išvažiavimo punktuose, registracijos vietose, kai kurių strategiškai svarbių miestų centruose, taip pat dirbant mobiliose ir (arba) informavimo grupėse. Tokiuose centruose:

  • veikia vaikams pritaikytos erdvės bei specialios erdvės motinoms su kūdikiais,
  • įrengti privatūs kambariai konsultacijoms,
  • teikiama skubi psichosocialinė pagalba,
  • siūlomos teisinės konsultacijos,
  • įrengtos moterims ir vaikams miegoti saugios vietos,
  • dirba vaikų ir moterų socialiniai darbuotojai,
  • įrengti informacijos stendai, belaidis Wi-Fi ryšys.

 

 

UNICEF vykdančioji direktorė Catherine Russell ir Europos ir Centrinės Azijos regiono direktorė, Specialioji pagalbos pabėgėliams ir migrantans Europoje koordinatorė Afshan Khan lankėsi Rumunijos ir Ukrainos pasienyje esančiame Sigete, kur valstybių sieną kasdien kerta tūkstančiai motinų ir vaikų. A. Khan komentaras apie „Žydrųjų taškų“ svarbą: