UNICEF Afganistane:
neketiname trauktis

Pradinis » UNICEF Afganistane: neketiname trauktis

Afganistanas žinomas kaip nesaugi, karo konfliktų alinama šalis – bet dėl 2021 metais suintensyvėjusių karinių veiksmų, sausros, smarkiai augančių maisto kainų, COVID-19 plitimo ir artėjančios žiemos šios šalies vaikai atsidūrė dar pavojingesnėje padėtyje nei kada nors anksčiau.

Dėl vis aršiau šalies viduje liepsnojančių konfliktų nukentėjusių vaikų skaičius rekordiškai didelis: vien iki 2021 m. rugpjūčio žuvo 550 vaikų, dar 1,4 tūkst. buvo sužeisti. Pusei Afganistano gyventojų – daugiau nei 18 milijonų, tarp jų 10 mln. vaikų – reikalinga humanitarinė pagalba. Penkių skirtingose šalies dalyse veikiančių UNICEF biurų darbuotojai kartu su partneriais rūpinasi, kad gyvybiškai svarbi parama pasiektų tuos, kuriems jos labiausiai reikia. Net didėjančio smurto Afganistane akivaizdoje UNICEF darbas dėl afganų vaikų ir jų šeimų gerovės nesustoja.

UN0502901 / Kabulas

2021 m. vasarą virš 400 šeimų, dėl karinės grėsmės Kunduz, Sar-e Pol ir Takhar provincijose palikusių savo namus, prisiglaudė pietinėje Kabulo dalyje Peer Mohammad Kakar vidurinėje mokykloje. Daugelis atvyko tik su būtiniausiais daiktais, dėl to jiems buvo reikalinga skubi humanitarinė pagalba. Šeimoms atvykus jau kitą dieną UNICEF pastatė palapines, kuriose įkūrė vaikams draugiškas erdves – jose vaikai gali bendrauti, kartu žaisti, ilsėtis ir tiesiog būti vaikais, bent trumpam primiršdami juos ištikusias negandas.

Į mokyklą, kurioje glaudžiasi šeimos, padėti nėščiosioms, motinoms ir vaikams atvyko mobiliosios UNICEF sveikatos priežiūros komandos – šeimoms dalino maistą ir higienos priemonių rinkinius, rūpinosi skiepijimu. Afganistane UNICEF kartu su partneriais kasmet užtikrina, kad gyvybiškai svarbios vakcinos pasiektų 1,2 mln. kūdikių iki 12 mėn. – tai kritiškai svarbus indėlis šaliai, kurios vaikų mirštamumo rodiklis yra vienas didžiausių pasaulyje.

UN0502899 / vandens pompa prie Peer Mohammad Kakar vidurinės mokyklos

UNICEF su partneriais rūpinasi, kad Afganistano šeimos turėtų saugaus gerti vandens, tualetus ir sąlygas palaikyti tinkamą higieną. Padedant UNICEF, 2020 metais prieiga prie saugaus vartoti vandens užtikrinta 122 tūkst. Afganistano gyventojų.

UN0502900 / Kabulas

Pusė Afganistano gyventojų yra jaunesni nei 18 metų. Daugybei afganų vaikų teko patiems pajusti smurtą ir išnaudojimą, susijusius su vykstančiais konfliktais ir skurdu. UNICEF deda pastangas, kad apsaugotų vaikus nuo tokių randus kūne ir sieloje paliekančių išgyvenimų ir suteiktų jiems stabilumo bei reikiamos pagalbos, būtinos sveikai vaikystei.

Visi vaikai – įskaitant mergaites – turi teisę į kokybišką švietimą. UNICEF dirba kartu su Afganistano Švietimo ministerija ir kitais partneriais, kad padėtų mokiniams ir mokytojams sukurti geresnę švietimo sistemą bei aplinką, padedančią mokytis ir tobulėti.

UN0502896 / Kabulas, UNICEF sukurta draugiška erdvė vaikams

Daugybę metų vaikai Afganistane augo apsupti smurto. UNICEF didina humanitarinės pagalbos mąstą ir neketina sustoti tiekti taip reikalingą paramą afganams, ypač – moterims ir vaikams.

Per pastaruosius 65 metus dirbdamas Afganistane UNICEF su vietos bendruomenėmis užmezgė tvirtą, pasitikėjimu grįstą ryšį kartu siekdami vieno tikslo – apsaugoti vaikus ir jų šeimas. Jei ir jūs norėtumėte prisidėti, galite tai padaryti aukodami. Jūsų parama suteikė UNICEF galimybes Afganistano vaikams padėti greičiau ir kokybiškiau,

Šiuo metu Afganistano vaikams labiausiai trūksta:

  • vaistų,
  • švaraus vandens,
  • higienos priemonių,
  • medicininės pagalbos kenčiantiems dėl nepakankamos mitybos ir alkanavimo.

14 mln. Afganistano gyventojų kenčia nuo nuolatinio maisto trūkumo, 3,2 mln. vaikų, jaunesnių nei penkerių tikėtina, kad patirs rimtų sveikatos problemų dėl neprievalgio dar iki 2021 m. pabaigos. Bent 1 mln. vaikų gali taip ir neišgyventi, jei ši problema nebus išspręsta laiku.

UNICEF kartu su JT Pasauline maisto programa deda visas pastangas, kad blogiausias scenarijus netaptų realybe: nuo 2021 m. pradžios taip reikalinga maisto parama pasiekė 8,7 mln. afganų, įskaitant 400 tūkst. nėščių ir maitinančių moterų bei 790 tūkst. mažylių iki penkių metų. Kone 4 mln. žmonių gavo šią paramą vien per rugsėjo mėnesį.

Negana to, 2021 m. rugsėjo 29 d. Kabule nusileido pirmasis iš dviejų numatytų UNICEF orlaivių, atgabenęs medicinos reikmenų siuntą, kurios užteks vaistais, antibiotikais ir kitomis būtiniausiomis medicininėmis priemonėmis tris mėnesius aprūpinti 100 tūkst. vaikų ir moterų.

2021 m. spalio 19 d. Kabulą pasiekė dar 40 tonų medicininių priemonių ir vaistų siunta, kurios dalis skirta šalyje vis labiau plintančio ūmaus vandeningo viduriavimo gydymui. Vien Kabule ir jo apylinkėse šios ligos atvejų skaičiuojama daugiau nei 1,5 tūkst., o tai dar labiau apsunkinkina vaikų ir jų šeimų, kamuojamų sunkaus alkanavimo, tymų protrūkio ir nesitraukiančios COVID-19 pandemijos gyvenimus. UNICEF prisideda prie problemos sprendimo taip pat ir informuodamas gyventojus apie ūmaus vandeningo viduriavimo grėsmes ir prevenciją, dalindamas higienos rinkinius bei suteikdamas kuo daugiau žmonių priėjimą prie švaraus geriamojo vandens.

Augančios sveikatos priežiūros krizės akivaizdoje visa tai yra didžiulė pagalba Afganistano gyventojams – ir ji įmanoma tik dėka UNICEF aukojančių geros valios žmonių. Esame dėkingi už Jūsų pagalbą!