UNICEF pagalba
Sirijos vaikams

Pradinis » Sirija

Nuo karo Sirijoje pradžios praėjo 10 metų. Kone kasdien milijonai vaikų Sirijoje vis dar patenka į atakas, niokojančias anksčiau saugias gyvenamas vietas ir aplinką: mokyklas, ligonines, žaidimų aikšteles, parkus, šeimos namus. Sirijos vaikams teko patirti smurtą, sugriautus miestus ir gyvenvietes, prarastus namus, nutrauktus šeimos ryšius, gyvybiškai svarbių paslaugų stygių.

Besitęsiantis karinis konfliktas šalyje sukėlė didžiausią humanitarinę krizę nuo Antrojo pasaulinio karo: priversti iš namų bėgti 2,5 milijono Sirijos vaikų, suniokota vandens tiekimo sistema. 3 milijonai vaikų stokoja pilnavertės mitybos, reikalingos jų vystymuisi ir sveikatai.

Padėtis Šiaurės Sirijoje šiuo metu yra ypač neraminanti. Šiaurės vakaruose milijonai vaikų tebėra perkelti iš savo namų į laikinas stovyklas, daugeliui šeimų teko net keletą kartų (kai kurios net septynis) teko bėgti nuo smurto ieškant saugumo.

UN0185401 / Omar Sanadiki

Šeimoms tenka iškęsti ekonominės krizės ir augančio maisto stygiaus pasekmes – daugeliui sunkiai sekasi sudurti galą su galu, dėl to maždaug pusė milijono vaikų čia nuolat neprivalgo. COVID-19 pandemija šią krizę pagilino dar labiau. Iki 2021 m. kovo pabaigos buvo pranešta apie 48 tūkst. COVID-19 atvejų, nors dėl riboto testavimo tikrieji skaičiai tikriausiai yra daug didesni.

Sirijos krizė pirmiausia liečia vaikų saugumą. Daugybė sunkių vaikų teisių pažeidimų – verbavimas į kovotojų būrius, pagrobimai, žudymai ir žalojimai – čia nuolat tęsiasi.

Hiperinfliacija sunkiai veikia šeimas: tėvams tenka smarkiai mažinti savo maisto racioną, kad galėtų išmaitinti vaikus; nepilnamečius tenka vietoj mokyklos siųsti į darbą, mergaitėms ir berniukams gresia ankstyvos ar priverstinės santuokos.

Tuo tarpu švietimo sistema yra perkrauta, nepakankamai finansuojama ir fragmentuota. 2021 m. pradžioje neveikė viena iš trijų Sirijos mokyklų – jos buvo sugriautos, apgadintos arba naudojamos kariniams tikslams. 2,45 milijono vaikų Sirijoje nelanko mokyklos, o tie vaikai, kurie gali lankyti pamokas, dažnai mokosi sausakimšose klasėse ir pastatuose, kur nėra tinkamų sanitarinių sąlygų ir vandens, elektros, šildymo ar ventiliacijos.

UN018882 / Rural Damascus – Hujjaira – M.Abdulaziz

Milijonams sirų vaikų reikia vienokios ar kitokios humanitarinės pagalbos. UNICEF su partneriais Sirijoje ir visame regione dirba siekdami apsaugoti vaikus, padėti jiems įveikti konfliktų padarinius ir susigrąžinti normalią vaikystę. UNICEF kuria geresnes galimybes naudotis švietimo ir psichosocialinės pagalbos paslaugomis, padeda vaikams ir globėjams atsigauti po traumų ir atkurti normalumo jausmą, taip pat teikia skubią būtinąją humanitarinę pagalbą sunkiai pasiekiamose vietovėse.

Dirbdamas su partneriais, UNICEF vaikams ir šeimoms teikia higienos rinkinius, saugų geriamąjį vandenį, rūpinasi vaikų pakankama mityba ir gydymu. Siekdamas užkirsti kelią COVID-19 plitimui, UNICEF su partneriai bendruomenėse skleidžia informaciją apie pandemijos prevenciją ir riziką susirgti.

Plačiau: UNICEF veikla Sirijoje, pastarųjų metų darbo ataskaitos, pagalbos prašymas.

Mano mokykla Sirijoje užsidarė dėl karo. Lėktuvas ant mūsų mokyklos numetė kasetinę bombą.

Bombos skeveldros pataikė man į veidą ir nugarą.

Safi, 9 m.

Kaip UNICEF padeda vaikams Sirijoje?

UNICEF yra viena iš kelių Sirijoje dirbančių humanitarinės pagalbos organizacijų, kuri taip pat padeda sirų pabėgėlių šeimoms kaimyninėse šalyse – Jordanije, Libane, Irake, Turkijoje bei Egipte. UNICEF dirba, kad apsaugotų, skatintų ir puoselėtų teises ir tų Sirijos vaikų, kurie ieškodami geresnės ateities leidosi į pavojingą kelionę į Europą.

Šiame regione UNICEF organizuoja vaikams draugiškas erdves, kuriose vaikams sudarytos saugios sąlygos mokytis ir žaisti, teikiama psichologų pagalba. UNICEF glaudžiai bendradarbiauja su Sirijos švietimo sistema vaikams užtikrintant mokyklų lankymą. UNICEF dėka daugiau nei 350 tūkst. vaikų Sirijoje ir daugiau nei 240 tūkst. vaikų kaimyninėse šalyse gauna gyvybiškai svarbią psichologinę pagalbą, padedančią sunkius išgyvenimus patyrusiems vaikams.

UNICEF darbuotojai dirba visą parą užtikrindami, jog karo paveikti vaikai ir šeimos turėtų prieigą prie švaraus geriamo vandens,  higieniškų tualetų, kad milijonai vaikų būtų laiku paskiepyti nuo mirtį nešančių užkrečiamų ligų. Drauge su partneriais UNICEF šiame regione nuo skiepijant išvengiamų ligų jau apsaugojo daugiau nei 3 milijonus vaikų. Bendradarbiaudamas su JT Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Sirijos Sveikatos ministerija, UNICEF Sirijoje įvykdė nacionalinę imunizacijos kampaniją, kurios metu nuo tymų paskiepyti ir apsaugoti 2 milijonai vaikų.

Ačiū už Jūsų paramą UNICEF teikti pagalbą Sirijos vaikams!

Jungtinės Karalystės UNICEF nacionalinis ambasadorius Martinas Bellas bendrauja su Libane avo gyvenimus iš naujo kuriančiais Sirijos vaikais.