Gyvenimus griaunantis
taifūnas Filipinuose

Pradinis » Filipinus ištiko griaunantis taifūnas

2021 m. gruodžio 14 d. Filipinus užklupo penktos kategorijos taifūnas Rai – 74 m/s viršijanti atogrąžų vėtra pirmą smūgį sudavė Siargao salai, dar aštuoni smūgiai vėliau teko keturioms šios šalies sritims.

Smarkiausiai nusiaubti devyni Filipinų regionai – dėl vėjo padarytos žalos, potvynių ir žemės nuošliaužų nukentėjusiose teritorijose nutrūko susisiekimas keliais, elektros tiekimas ir ryšiai. Taifūnas Rai be elektros paliko 227 miestus ir apylinkes, 135 vietovėse sugadinti energijos tinklai.

Nukentėjusioms šeimoms tiekiama skubi humanitarinė pagalba: būtiniausių maisto produktų paketai, geriamasis vanduo, higienos rinkiniai, vaistai ir medicinė pagalba, psichosocialinė parama ir avarinės pastogės, būsto remonto rinkiniai, kuras.

Nuo stichijos nukentėjo apie 12 mln. šalies moksleivių, maždaug 30 tūkst. mokyklų Filipinuose nutraukta arba sustabdyta ugdymo veikla.

Tavo parama UNICEF padės gelbėti vaikų gyvybes

Paaukok dabar

2022 m. sausio 4 d.: jau dvi savaites Reymono Polleroso (7 m.) šeima glaudžiasi naujai pastatytame dviejų aukštų evakuacijos centre Bantilyje (Kagdianao provincija, Dinagato salos). Šeimai teko evakuotis gruodžio 16 d. provinciją nusiaubus taifūnui Rai. Septynmetis Reymonas sako, kad jam evakuacijos centre patinka: „jis didelis, čia nešalta“.

Vistik nepaisant Bantilio centre vaikams sukurto patogumo, gyvenimas čia neapsieina be iššūkių. Evakuotiems vaikams reikia daugiau paramos, ne tik humanitarinės pagalbos. Rimtą susirūpinimą kelia evakuotų vaikų saugumas – be tinkamos socialinės pagalbos vaikams gali grėsti nepriežiūra ar išnaudojimas.

Mūsų namas buvo mažas, pagamintas iš lengvų medžiagų - po taifūno iš jo neliko nieko.

Reymono mama Monilyn (37 m.)

Kaip daugelyje Dinagato salų pastatų, Bantilyje dėl taifūno neliko vandens tiekimo. „Maudytis ir skalbti drabužius turime atokiau esančiame upelyje“, – pasakoja Monilyn. „Geriamojo vandens šaltinis yra dar toliau.“

Jauniausią iš keturių jos vaikų trimetį Randelį kankina neprivalgymas. „Jis vis dar nekalba taip gerai, kaip kiti bendraamžiai, ir sveria mažiau“, – sako Monilyn. „Kai spalį Randelį tikrino sveikatos priežiūros darbuotojas, jis tesvėrė 11 kilogramų.“

Randeliui skubiai reikia gydymo – Monilyn baiminasi, kad sveikata janm būnant evakuacijos centre suprastėjo dar labiau. Bantilyje išaugo vaikų sergamumas ūmiu gastroenteritu – tai viduriavimą ir dehidrataciją sukeliantis infekcinis skrandžio ir plonųjų žarnų uždegimas. Provincijos nelaimių rizikos mažinimo ir valdymo biuras registravo 123 gastroenterito atvejus, dėl švaraus geriamojo vandens trūkumo baiminamasi dar didesnio ligos protrūkio.

UN0573032 / Filipinai

Pollerosų šeima turės gyventi Bantilio evakuacijos centre, kol neatstatys savo namų. „Neturime tam pinigų“, – sako Monilyn, – „mano vyras augina manijoką, taifūnas derlių sunaikino“.

Iš 54 šeimų, kurios per taifūną prisiglaudė Bantilyje, devynios vis dar gyvena čia. Orai ir toliau išlieka lietingi, todėl atstatymo darbai užtrunka.

Septynmetis Reimonas didžiąją dalį dienų praleidžia žaisdamas su kitais vaikais. Pamokos, kurias jis lankė, nutrauktos – provincijos mokyklos sugriautos arba buvo paverstos evakuacijos centrais.

„Bantilio centro antrame aukšte, šalia žindymo kambario, yra vaikams pritaikyta erdvė0, tačiau šiomis patalpomis negalime naudotis, neturime reikiamų priemonių“, – sako savivaldybės socialinė darbuotoja Juliet Dongos. „Be to, antrąjį pastato aukštą naudojame ir kaip COVID-19 pacientams skirtą izoliatorių“.

„Žmonėms reikia tinkamų gyventi sąlygų, jie turi kuo greičiau grįžti į savo namus“ – situaciją vertina J. Dongos, – „todėl mums reikialinga visa pagalba, kokia tik yra įmanoma.“

Tavo auka Unicef gali padėti apsaugoti vaikus

Paaukok dabar