Gydomosios
maitybos centrai:
išsigelbėjimas
Jemeno vaikams

Pradinis » Gydomosios mitybos centrai – išsigelbėjimas Jemeno vaikams

Nepakankamą mitybą (neprievalgį) lemia daug priežasčių. Pagrindinė priežastis yra skurdas, tačiau taip pat reikia atsižvelgti į kitus veiksnius: informacijos trūkumą apie vaikams tinkamą mitybą, gebėjimą atpažinti prastos mitybos požymius ir kitas problemas. 

Nepakankama mityba Jemene yra įsisenėjusi problema, o per pastaruosius septynerius karo metus ji dar labiau pablogėjo. UNICEF finansiškai remia 34 gydomosios mitybos centrus (GMC) Jemene, personalui rengia mokymus. Europos Sąjungos paramos dėka UNICEF nuo neprievalgio kenčiančių vaikų šeimoms skiria talonus padengti transporto išlaidas vykstant į centrus. Per 2021 m. integruotos mitybos paslaugos buvo suteiktos daugiau kaip 415 tūkst. vaikų, gydymas suteiktas  daugiau kaip 178 tūkst. nuo neprievalgio kenčiančių vaikų.

Iš Al Hudaidos į Alkutos centrą

Enshrah Mohammed Saeed yra keturių vaikų, įskaitant septynių mėnesių Rajwa, motina, kuri kenčia nuo daugybės sveikatos problemų. „Mano kūdikis neteko daug svorio“, – sako Enshrah, ir tai paskatino ją kreiptis į gydytoją.

Enshrah Mohammed ir jos dukra Rajwa Adnan, kuri kenčia nuo neprievalgio

„Nuo pat gimimo prieš septynis mėnesius mano dukra gulėjo Al-Thawrah ligoninėje Al Hudaydah mieste, nes turėjo plaučių problemų.“ Eshrah keliavo iš vienos sveikatos priežiūros įstaigos į kitą, tikėdamasi, kad jos dukrai bus nustatyta diagnozė ir suteiktas gydymas. Tačiau, jai buvo pasakyta, kad Rajwa kenčia nuo nepakankamos mitybos.

„Gydytojas man liepė ją maitinti kas dvi valandas ir laikytis jo nurodymų“, – aiškina ji. „Dabar ji priaugo 2 kg. Matau didžiulį skirtumą. Anksčiau ji alpdavo dėl išsekimo, o dabar jai daug geriau“, – priduria ji su palengvėjimu.

Nuolatinio gydymo planas

Alqutae Gydomosios mitybos centro slaugytoja Camellia Yahya Al-Sagheer Suwaid rūpinasi čia atvykusia Rajwa.

Slaugytoja Camellia Yahya laiko ant rankų išsekusią Rajwa

„Rajwa buvo paguldyta į Alqutae centrą, kur jai buvo suteiktas gydymas ir daugiau komplikacijų nekilo. Jos būklė stabilizavosi, o tinkamai maitinant ji atgavo svorį“, – aiškina Camellia. „Tačiau Rajwa bus prižiūrima dar bent porą dienų“, – priduria ji.

Kas mėnesį Alqutae Gydomosios mitybos centrai sulaukia iki 80 vaikų, kenčiančių nuo nepakankamos mitybos sindromo. Tačiau būna išimčių –  praėjusį rugpjūtį sulaukta net 130 atvej.ų

„Gydomosios mitybos centrai svarbūs mažinant nuo nepakankamos mitybos kenčiančių vaikų skaičių bendruomenėje“, – aiškina slaugytoja Camellia. 99% pacientų yra vaikai, sergantys sunkiu ūminiu neprievalgiu – pavojingiausia nepakankamos mitybos forma. Nesuteikus skubaus gydymo, tokiems vaikams gresia mirtis.

„Turime gydymo ir vaistų planą“, – priduria ji. Paprastai gydymo plane numatytas gydomasis pieno mišinukas F75, kol vaiko būklė stabilizuojasi. Po to vaikui duodamas gydomasis pieno mišinukas F100, kol jis vėl pasiekia svorio standartą.

Enshrah maitina savo dukrą Rajwa gydomuoju pieno mišiniu Alqutae esančiame Gydomosios mitybos centre

Šiuo metu Jemene 2,2 mln. jaunesnių nei penkerių metų amžiaus vaikų kenčia nuo nepakankamos mitybos, o pusė milijono iš jų – nuo sunkaus ūminio neprievalgio. Gydomosios mitybos centrai ir jų darbuotojai vaidina labai svarbų vaidmenį UNICEF reaguojant į nepakankamos mitybos krizę šalyje.

„Jaučiuosi tokia laiminga ir didžiuojuosi savo pastangomis, kai vaikas iš Gydomosios mitybos centrai išeina geresnės būklės“, – su plačia šypsena sako Camellia. „Tikiuosi, kad bus surengta daugiau informacinių kampanijų apie nepakankamą mitybą, o mano noras ateičiai – kad nepakankama mityba išnyktų ir visi vaikai pasveiktų bei būtų sveiki“, – užbaigia ji.

Kariniai konfliktai nesiliauja, tad ir darbas Jemeno žmonių ir ypač vaikų labui privalo tęstis. Tam, kad pasiektume kuo daugiau vaikų, reikalingi didžiuliai finansiniai ištekliai. Jūsų paramos dėka galime padėti Jemeno vaikams ir prisidėti prie jų šviesesnės ateities kūrimo!