100 karo Ukrainoje dienų

Pradinis » Press releases » 100 karo Ukrainoje dienų

100 karo Ukrainoje dienų: 5,2 mln. vaikų reikia humanitarinės pagalbos

Nuo vasario 24 d. per išpuolius žuvo mažiausiai 262 vaikų, 415 sužeista.

(Niujorkas, Ženeva, Kijyvas, 2022 n. birželio 1 d.). Šimtą dienų trunkantis karas Ukrainoje sukėlė tokius pragaištingus padarinius vaikams, kokių nebuvo nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Šiuo metu humanitarinės pagalbos reikia trims milijonams Ukrainoje esančių vaikų ir virš 2,2 milijono vaikų pabėgėlius priimančiose šalyse. Dviems iš trijų vaikų teko palikti namus dėl ginkluotų kovų.

Remiantis JT vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro (OHCHR) patikrintomis ataskaitomis, kasdien Ukrainoje vidutiniškai žūsta du vaikai ir daugiau kaip keturi sužeidžiami – daugiausia per išpuolius naudojant sprogstamuosius ginklus apgyvendintose teritorijose. Civilinė infrastruktūra, nuo kurios priklauso vaikai, ir toliau pažeidžiama arba naikinama; iki šiol šalies rytuose sugriautos mažiausiai 256 sveikatos priežiūros įstaigos ir kas šešta UNICEF remiama „saugi mokykla“. Šimtai kitų mokyklų visoje šalyje taip pat buvo apgadintos. Rytų ir pietų Ukrainoje, kur suintensyvėjo kovos, vaikų gyvenimo sąlygos tampa vis beviltiškesnės.

„Birželio 1-ąją Ukrainoje ir visame regione minima Tarptautinė vaikų gynimo diena, – sakė UNICEF vykdančioji direktorė Catherine Russell. „Užuot šventus šią dieną, tenka minėti birželio 3-ąją – 100-ąją milijonų vaikų gyvenimus sugriovusio karo dieną. Jei nebus skubiai nutraukta ugnis ir nesusitarta dėl taikos, vaikai ir toliau kentės, o karo padariniai paveiks pažeidžiamus vaikus visame pasaulyje.“

Karas Ukranoje sukėlė aštrią vaikų apsaugos krizę: nuo jo bėgantiems vaikams kyla didelis pavojus atsiskirti nuo šeimos, patirti smurtą, prievartą, seksualinį išnaudojimą ar prekybą žmonėmis. Daugumai vaikų teko išgyventi labai traumuojančių patyrimų – šiems vaikams, ypač nelydimiems ar atskirtiems nuo šeimų – skubiai būtinas saugumas, stabilumas, apsauga ir psichosocialinė pagalba. Bet labiau už viską jiems reikia taikos.

Tuo pat metu karas ir masinis pabėgėlių persikėlimas žlugdo pragyvenimo šaltinius ir ekonomines galimybes, daugelis šeimų nebeturi pakankamų pajamų pagrindiniams poreikiams tenkinti ir neišgali tinkamai rūpintis savo vaikais.
UNICEF ir toliau ragina nedelsiant nutraukti ugnį Ukrainoje ir apsaugoti visus vaikus nuo žalos, liautis naudoti sprogstamuosius ginklus gyvenamose vietovėse ir atakuoti civilinę infrastruktūrą. UNICEF prašo užtikrinti visišką humanitarinės pagalbos prieinamumą, kad būtų galima saugiai ir greitai pasiekti vaikus, kuriems jos reikia, kad ir kur jie būtų.

UNICEF su partneriais dirba Ukrainoje ir kaimyninėse šalyse, vaikams ir jų šeimoms teikdami humanitarinę pagalbą, vaikų apsaugos, vandens ir sanitarijos, sveikatos, mitybos ir švietimo paslaugas:

– 2,1 milijonams žmonių nuo karo nukentėjusiose teritorijose išdalintos gyvybę gelbstinčios sveikatos priežiūros ir medicinos priemonės,
– gyvenantiems vietovėse, kuriose komunaliniai tinklai buvo sugadinti ar sunaikinti, organizavimo saugaus geriamo vandens tiekimą,
– 610 tūkst. vaikų ir globėjų suteikta psichikos sveikatos ir psichosocialinė pagalba,
– 290 tūkst. vaikų aprūpinta mokymosi reikmenimis,
– 300 tūkst. socialiai pažeidžiamų šeimų užsiregistravo dalyvauti humanitarinės piniginės paramos programoje.

Pabėgėlius priimančiose šalyse UNICEF remia nacionalines, savivaldybių ir vietos sistemas, kurios teikia svarbiausias paslaugas ir apsaugą, ypatingai pažeidžiamiausiems vaikams: pasieniečių mokymus, skirtus kovai su prekyba žmonėmis, mokymosi galimybių plėtrą ir pabėgėlių vaikų integravimą į mokyklas, vakcinų ir medicinos priemonių įsigijimą, užimtumo ir mokymosi centrų, kurie suteikia mažiems vaikams taip reikalingą normalumo ir atokvėpio jausmą, steigimą. Prie pagrindinių tranzito maršrutų Moldovoje, Rumunijoje, Lenkijoje, Lenkijoje, Italijoje, Bulgarijoje ir Slovakijoje įsteigti dvidešimt penki UNICEF ir UNHCR „žydrieji punktai“ – vieno langelio principu veikiančios saugios prieglaudos, kuriose teikiama parama ir paslaugos pabėgėlių šeimoms. Moldovoje pagal UNICEF ir UNHCR daugiafunkcinę piniginės pagalbos programą paremta virš 52 tūkst. pabėgėlių.

UNICEF siekia surinkti 624,2 mln. JAV dolerių humanitarinei pagalbai tiekti Ukrainoje, dar 324,7 mln. dolerių reikia tiekti pagalbai pabėgėlius priimančiose šalyse.

Ukraine-100 day update – 31 May 2022 – paspaudę šią nuorodą atsisiųskite platesnę apžvalgą apie padėtį Ukrainoje karui tęsiantis 100 dienų bei UNICEF teikiamą pagalbą Ukrainos vaikams (anglų klb.), infografikai su svarbiausiais faktais (anglų klb.) yra čia: 31 May2022_Ukraine Media Fact Sheet. Pranešimas spaudai aiue 100 karo dienų Ukarainoje (anglų klb.) – čia.