Mėnuo po žemės
drebėjimų Turkijoje:

virš 850 tūkst. vaikų tebėra be namų

Pradinis » Naujienos » Praėjus mėnesiui nuo žemės drebėjimo Turkijoje namų neturi 850 tūkst. vaikų

Praėjus mėnesiui po dviejų pražūtingų žemės drebėjimų pietų Turkijoje ir Sirijoje, daugiau kaip 850 tūkst.  vaikų vis dar palikę savo namus, kurie buvo apgadinti arba sugriauti. Dar nėra galutinių duomenų, kiek vaikų žuvo ir buvo sužeisti per šiuos žemės drebėjimus ir po jų, tačiau tikėtina skaičius gali siekti tūkstančius. Bendras požeminių smūgių aukų skaičius viršijo 50 tūkst., tūkstančiai sužeistų, smarkiai sugriauta daugybė pastatų ir kitos svarbios infrastruktūros.

Žemės drebėjimų poveikis regiono vaikams ir šeimoms katastrofiškas – šimtai tūkstančių žmonių atsidūrė beviltiškose sąlygose. Daugelis šeimų netekę namų apsigyveno laikinose prieglaudose.
Vien Turkijoje jose glaudžiasi virš 1,9 mln. žmonių, nukentėjusiose teritorijose apribotos galimybės naudotis svarbiausiomis paslaugomis, pvz. gauti švaraus geriamo vandens, naudotis sanitariniais mazgais, gauti medicinos priežiūrą. 2,5 milijonams šios šalies vaikų reikia skubios humanitarinės pagalbos.

„Žemės drebėjimo iš namų išvarytos šeimos pastarąsias keturias savaites didžiausias pastangas skyrė išgyvenimui, jų įprastas gyvenimas sustojęs, o požeminiai smūgiai vis dar tęsiasi“, – sakė UNICEF Europos ir Centrinės Azijos regiono direktorė Afshan Khan. „Dabar labai svarbu padaryti viską ką galime, kad padėtume šeimoms atkurti normalų gyvenimą – vaikams suteikti psichosocialinę pagalbą, kuo greičiau grąžinti juos į mokyklas, chaoso metu užtikrinti šiokį tokį stabilumą.“

Skaičiuojama, kad Sirijoje dėl žemės drebėjimų savo namus palikti buvo priversti virš 500 tūkst. žmonių. Daugelio šeimų namai buvo sugriauti, daug vaikų bijo grįžti į apgriuvusius būstus, nes požeminiai smūgiai vis dar tęsiasi. Dar prieš žemės drebėjimus Sirijoje buvo daugiausia pasaulyje – 6,8 mln. – šalies viduje perkeltųjų asmenų – iš jų beveik 3 mln. vaikų. Visoje Sirijoje nuo žemės drebėjimų nukentėjo daugiau kaip 3,7 mln. vaikų.

„Dar prieš šiuos katastrofiškus žemės drebėjimus Sirijos vaikų humanitariniai poreikiai buvo didesni nei kada nors anksčiau, – sakė UNICEF regioninė direktorė Artimiesiems Rytams ir Šiaurės Afrikai Adelė Khodr, – 12 metų šalyje besitęsiant ilgam kariniam konfliktui, milijonai šeimų gyvena ant katastrofos slenksčio ir jaučiasi taip, tarsi pasaulis juos būtų pamiršęs. Turime šioms šeimoms teikti ilgalaikę pagalbą, padėdami joms susigrąžinti sugriautus gyvenimus.“

UNICEF dėka Sirijoje pusė milijono žmonių gavo gyvybiškai svarbias vandens, sanitarijos ir higienos užtikrinimo paslaugas ir reikmenis, įskaitant vandens pristatymą vandenvežiais, atliekų tvarkymą, nuotėkų išvalymą, higienos rinkinius šeimoms ir kt. Virš 294 tūkst. žmonių, įskaitant prieglaudose prisiglaudusius asmenis, aprūpinti būtiniausiomis priemonėmis ir gavo medicininę pagalbą UNICEF remiamuose sveikatos centruose ir padedant mobiliosioms sveikatos priežiūros komandoms. Žemės drebėjimo paveiktose teritorijose UNICEF teikė mitybos pagalbą 130 tūkst. jaunesnių nei 5 metų vaikų suteikta, 100 tūkst. vaikų ir globėjų suteikta psichologinė pagalba (pirmoji psichologinė pagalba, užimtumo paslaugos, psichosocialinė pagalba, tėvystės užsiėmimai ir kt.), mokyklose ir prieglaudose išdalyti mokymosi ir užimtumo reikmenys tęstiniam vaikų lavinimuisi.

„Po žemės drebėjimo pažeidžiamoms šeimoms kyla daug grėsmių, – sakė Khodr. Visapusiška, integruota parama vaikams ir šeimoms yra labai svarbi, kad šios grėsmės dar labiau neapsunkintų ir taip jau katastrofiškos padėties. UNICEF komandos yra kartu su nukentėjusiais vaikais ir šeimomis, tačiau jų poreikiai yra didžiuliai, todėl būtina nuolatinė parama.“

Turkijoje UNICEF išdalijo žieminius drabužius, elektrinius šildytuvus ir antklodes – juos gavo 277 tūkst. žmonių, taro kurių daugiau nei 163 tūkst. vaikų. Glaudžiai bendradarbiaujant su Sveikatos apsaugos ministerija, UNICEF tiekia vakcinavimo ir šaldymo įrangą. 258 tūkst. žmonių, įskaitant 148 tūkst. vaikų, aprūpinti higienos reikmenimis. UNICEF prie laikinų apgyvendinimo centrų įrengia vaikams pritaikytas erdves, čia pirmoji psichosocialinė pagalba ir užimtumo užsiėmimai suteikti daugiau kaip 5 tūkst. vaikų. UNICEF padėjo Turkijos švietimo ministerijai įrengti 87 palapines, kurios naudojamos kaip laikini mokymosi centrai. Dviem pamainomis dirba išlyginamosios klasės, kuriose kasdien mokosi 3600 vaikų. UNICEF apmokyti socialiniai darbuotojai psichosocialinę pagalbą suteikė daugiau kaip 193 tūkst. žmonių.

UNICEF tęsia darbus identifikuojant nelydimus ir nuo šeimų atskirtus vaikus juos nukreipiant visai reikalingai paramai gauti. „Vaikai matė, kaip visas jų pasaulis griūva jiems prieš akis – bet mes žinome, kaip jiems padėti atsistatyti“, – sakė Khan. „Psichosocialinė parama vaikams, žaidimų, mokymosi bei stabilumo, kurį suteikia žinojimas, kad jų pagrindiniai poreikiai yra tenkinami, organizavimas yra nepaprastai svarbus siekiant užtikrinti ilgalaikę gerovę.“

Turkijai UNICEF siekia surinkti 196 milijonų JAV dolerių paramą, kad galėtų padėti 3 milijonams žmonių, tarp kurių 1,5 milijono vaikų. Sirijoje UNICEF reikia 172,7 mln. JAV dolerių, kad būtų suteikta neatidėliotina gyvybiškai svarbi parama 5,4 mln. nuo žemės drebėjimo žmonių nukentėjusių (įskaitant 2,6 mln. vaikų).

Ankara/Damaskas/Amanas/Ženeva, 2023 m. kovo 6 d.

Prašome Jūsų aukoti, kad padėtume nuo šios nelaimės nukentėjusiems vaikams – tą padaryti galite pavedimu į banko sąskaitą, paskirtyje nurodant „Žemės drebėjimo Turkijoje aukoms“:

LT57 7044 0600 0032 2761 (AB „SEB bankas”) arba LT86 7300 0100 0244 9116 (AB „Swedbank“)

Rekvizitai: pavadinimas: Jungtinių Tautų vaikų fondo (UNICEF) Lietuvos nacionalinis komitetas, kodas: 191588169, adresas: Gynėjų g. 14, LT-01109, Vilnius, Lietuva

Taip pat aukoti galite paramos tel. numeriu 1469 – skambinant auka 3 Eur, SMS su žinute „vaikams“ – 3 Eur/mėn. –  ačiū Jums.