10 metų
karo sirijoje

Pradinis » Naujienos » Krizė Sirijoje tęsiasi jau dešimt metų

Dešimt metų trunkanti humanitarinė krizė ir karas smarkiai paveikė vaikų padėtį Sirijoje ir visame regione. Kiekvieną sirų vaiką palietė smurtas, masiniai sugriovimai, būtinybė keltis gyventi kitur, nutrūkę šeimos ryšiai ir nepakankamos galimybės gauti gyvybiškai svarbias paslaugas.

Padėtis Šiaurės Sirijoje yra ypač neraminanti. Šiaurės vakaruose milijonai vaikų lieka perkelti, daugeliui šeimų po kelis kartus – kai kurios net septynis – teko bėgti nuo smurto ieškant saugumo.

UN0185401 / Omar Sanadiki

Šeimoms tenka patirti ekonominės krizės ir augančio maisto stygiaus pasekmes, daugeliui sunkiai sekasi sudurti galą su galu, maždaug pusė milijono vaikų čia nuolat neprivalgo. COVID-19 pandemija šią krizę pagilino dar labiau. Iki 2021 m. kovo pabaigos buvo pranešta apie 48 tūkst. COVID-19 atvejų, nors esant ribotoms testavimo galimybėms tikrieji skaičiai tikriausiai yra daug didesni.

Sirijos krizė pirmiausia liečia vaikų saugumą. Daugybė sunkių vaikų teisių pažeidimų – verbavimas į kovotojų būrius, pagrobimai, žudymai ir žalojimai tęsiasi be perstojo.

Hiperinfliacija sunkiai veikia šeimas – tėvams tenka smarkiai mažinti savo maisto racioną, kad galėtų išmaitinti vaikus; nepilnamečius tenka vietoj mokyklos siųsti į darbą, mergaitėms ir berniukams gresia ankstyvos ar priverstinės santuokos.

Tuo tarpu švietimo sistema yra perkrauta, nepakankamai finansuojama ir fragmentuota. 2021 m. pradžioje viena iš trijų mokyklų Sirijoje neveikė – buvo sugriautos, apgadintos arba naudojamos kariniams tikslams. Beveik 2,45 milijono vaikų Sirijoje nelanko mokyklos, o tie vaikai, kurie gali lankyti pamokas, dažnai mokosi sausakimšose klasėse ir pastatuose, kuriuose nėra tinkamų sanitarinių sąlygų ir vandens, elektros, šildymo ar ventiliacijos.

UN018882 / Rural Damascus – Hujjaira – M.Abdulaziz

Milijonams sirų vaikų reikia vienokios ar kitokios humanitarinės pagalbos. UNICEF su partneriais Sirijoje ir visame regione dirba siekdami apsaugoti vaikus, padėti jiems įveikti konfliktų padarinius ir susigrąžinti normalią vaikystę. Kuriame geresnes galimybes naudotis švietimo ir psichosocialinės pagalbos paslaugomis, padedame vaikams ir globėjams atsigauti po traumų ir atkurti normalumo jausmą, taip pat teikiame skubią būtinąją humanitarinę pagalbą sunkiai pasiekiamose vietovėse.

Dirbdamas su partneriais, UNICEF toliau vaikams ir šeimoms teikia higienos rinkinius, saugų geriamąjį vandenį, pakankamą mitybos priežiūrą ir gydymą. Siekdamas užkirsti kelią COVID-19 plitimui, UNICEF su partneriai platina informacinę medžiagą apie pandemijos prevenciją ir susirgimų riziką.

Plačiau: UNICEF veikla Sirijoje, pastarųjų metų darbo ataskaitos, pagalbos prašymas.