Vaikai konfliktų
ir nelaimių zonose

Pradinis » Naujienos » Vaikai konfliktų ir nelaimių zonose

Krizių metu labiausiai kenčia vaikai, COVID-19 pandemija taip pat nėra išimtis. Vaikų skurdas ir nepakankama mityba didėjo, nelygybė augo, o pandemija apsunkino pagrindinių užtikrinančių mūsų vaikų ir jaunimo sveikatą, švietimą ir saugą paslaugų tiekimą. Dar prieš prasidedant COVID-19 pandemijai ginkluoti konfliktai ir klimato kaita pasaulyje sukėlė beprecedentį humanitarinės pagalbos reikalingų vaikų skaičiaus augimą. COVID-19 dar labiau pablogino situaciją – baiminamasi „prarastos kartos“. 2022 netais UNICEF planuojamas humanitarinės pagalbos poreikis apima 327 mln. žmonių, tarp kurių 177 mln. vaikų..

Dėl COVID-19 kilo krizė ugdyme, mokyklų uždarymas palietė 91 proc. pasaulio besimokančių vaikų. Gauti švietimą tapo dar sunkiau pabėgėlių ar nuo humanitarinių krizių nukentėjusiems vaikams – pvz., Venesueloje daugiau nei milijonas vaikų iškrito iš mokyklų, tai gresia dar milijonui moksleivių. Atsirandant naujoms viruso atmainoms, šalyse, kur paskiepyta nedaug gyventojų (Pietryčių Azijos, Afrikos, P. Amerikos), viena po kitos kyla mirtinos COVID-19 bangos – perpildytos sveikatos sistemos, trūksta būtiniausių pagalbos ir pandemijos stabdymo priemonių, daugybė bereikalingų mirčių.

Ekonominis nestabilumas ir sutrikdytas paslaugų tiekimas stabdo ir naikina dešimtmečiais siektą pažangą, įskaitant kovą su badu – pvz., Jemene stipraus išsekimo dėl alkanavimo atvejų padaugėjo ~10 proc. Pasaulyje badaujančių nuosekliai mažėjo jau kuris laikas, tačiau 2020 m. ši tendencija sustojo ir alkanavimo rodikliai vėl šovė į rekordines aukštumas. Dabar pasaulyje nuo neprivalgymo kenčia kas dešimta šeima, daugelis kurių augina vaikus, kai dar 2019 m. tokių buvo 8,4 proc.

UN0482348 Yasuyoshi Chiba/AFP

Pasaulyje tebesitęsia ginkluotų konfliktų metu vykstantys išpuoliai prieš vaikus – konfliktuojančių šalių skaičius tapo didžiausias per pastaruosius 30 metų. Dėl smurto namus palikti teko daugiau nei 30 milijonų vaikų. Smurto apimtose šalyse vaikai dažnai skriaudžiami ir išnaudojami, gaji prekyba žmonėmis ir vergovė. Daugeliui dėl konfliktų namus palikusių vaikų sunku gauti pabėgėlio statusą, gauti reikalingas švietimo ir sveikatos priežiūros paslaugas. Afganistane ir Etiopijoje, Pietų Sudane, Jemene ir kitur kariaujančios šalys nepaiso vienos pagrindinių karo taisyklių: vaikų apsaugos.

Ginkluoti konfliktai, klimato kaita ir ekonominis nestabilumas labiau nei bet kada verčia vaikus palikti savo namus. Pvz., 2020 m. dėl ginkluotų konfliktų ir nesaugumo Afrikos Centrinio Sahelio regione daugiau nei milijonui vaikų teko bėgti – tai 64 proc. daugiau nei 2019 m.

2020 m. sunkiausios humanitarinės krizės kilo dėl užsitęsusios pasaulinės COVID-19 pandemijos, karų Sirijoje ir Jemene, ginkluotų sukilimų ir sausros Etiopijoje, Ebola viruso protrūkio Konge. Aukšto sudėtingumo humanitarinės krizės krėtė Venesuelą, Centrinio Sahelio regiono šalis Burkina Fasą, Malį, Nigerį. Pietų Sudanas kenčia nuo daugybinių krizių, kurias kelia ginkluoti konfliktai, užkrečiamų ligų protrūkiai, sausros ir nederlius – vien šioje šalyje pagalbos reikia 4,5 mln. vaikų.

Tiek dėl smurtinių veiksmų konfliktų zonose, tiek dėl pandemijos apribojimų humanitarinę pagalbą teikti tampa vis sunkiau. Trinka svarbiausių paslaugų tiekimą, dėl karantino sudėtingiau pasiekti  pažeidžiamiausius. Nepaisant šių iššūkių, UNICEF ir partneriai ir toliau nenuilstamai padės į konfliktų ar nelaimių zonas patekusius vaikams ir jų šeimoms, įskaitant perkeltus žmones, pabėgėlius, migrantus.

UNICEF vykdoma Humanitarinių veiksmų vaikams (Humanitarian Action for Children – HAC) programa konfliktų ir nelaimių paveiktiems vaikams sudaro galimybes gauti švaraus vandens, pakankamą mitybą, sanitarijos, sveikatos priežiūros, švietimo ir ugdymo, socialines ir vaiko teisių apsaugos paslaugas. 2021 m. UNICEF turi padėti daugiau nei trims šimtams milijonų pažeidžiamų vaikų, jų šeimų ir globėjų 149 šalyse. Plačiau apie humanitarinės pagalbos poreikį ir UNICEF atsaką angl. k. skaitykite unicef.org/appeals bei specialioje apžvalgoje „UNICEF Humanitariniai veiksmai vaikams„.

Padėkite UNICEF teikti pagalbą konfliktų ir nelaimų zonose atsidūrusiems vaikams, tapkite reguliariais UNICEF rėmėjais – ačiū Jums!

Tavo parama UNICEF padės gelbėti vaikų gyvybes

Paaukok dabar