Šviesa tunelio gale:
gimdyvės Ukrainoje prašo taikos

Pradinis » Gimdyvės Ukrainoje prašo taikos

Kyjivas, Ukraina – Julija švelniai sūpuoja savo naujagimį drėgname Kyjivo medicinos centro rūsyje. Verai vos kelios dienos, bet jos gyvybei jau gresia pavojus.

„Sėdime čia, rūsyje, verkiame“, – sako Julija. „Baisu matyti dūmus ir apšaudymus. Darome viską, ką galime, kad išgelbėtume savo vaikus“.

Kelionė iš savo namų iki Kyjivo regioninio perinatalinio centro Julijai užtruko dvi dienas. Dėl vykstančio karo Julija neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik bandyti rasti saugią vietą, kur galėtų pagimdyti savo vaiką. Ji pripažįsta, kad galvojo jog nepasieks saugios vietos.

„Turėjau keliauti per laukus ir miškus“, – sako ji ir priduria, kad dėl sveikatos problemų ne kiekviena įstaiga būtų galėjusi padėti jai saugiai pagimdyti vaiką. „Tačiau Dievo ir gydytojų dėka dabar turiu kūdikį – ir esu gyva“.

Julija yra viena iš daugelio moterų ir vaikų, kurie rado prieglobstį šiame centre. Jo rūsys paverstas laikina gimdymo palata. Dauguma moterų iš rūsio išeina tik tada, kai joms reikia – nusiprausti ar nusipirkti maisto. Tačiau kai Julija paskutinį kartą išėjo iš rūsio, ji išgirdo sprogimus lauke. Dabar ji bijo palikti savo dukrą vieną rūsyje, nes baiminasi, kad gali būti atskirta nuo naujagimio.

Centro direktorė Natalija Heynts sako, kad situacija šeimoms buvo itin sudėtinga. „Neįmanoma tam pasiruošti“, – sako ji. „Čia labai šalta ir tamsu, o apačioje nėra elektros lizdų“.

Centro medicinos personalas dirba labai įtemptai, priima vaikus, nepaisydami lauke vykstančio apšaudymo. Dažnai dirba be stabilaus elektros energijos tiekimo. Kai kurie darbuotojai jau pabėgo nuo karo su savo šeimomis, todėl Natalija ir likę jos kolegos priversti perimti jų darbus.

„Dirbu virėja, budinčia gydytoja ir chirurge“, – sako ji. „Tačiau tai mūsų pareiga – būti čia ir užtikrinti, kad centras veiktų“.

Centre teikiama ne tik pagalba gimdyvėms, bet ir laikinas apgyvendinimas atvykusioms čia gydytis moterims. „Jos negali grįžti namo“, – sako Natalija, – „jų paprasčiausiai nebėra. Mums teks ieškoti kitų sprendimų“.

Nepaisant tebesitęsiančio karo, UNICEF dirba Ukrainoje, tiekia būtiniausius reikmenis ir bendradarbiauja su partneriais, kad užtikrintų, jog šeimos galėtų gauti reikiamą gydymą. Bendradarbiaudamas su Kyjivo miesto administracija UNICEF miesto gimdymo ir vaikų ligoninėms, tame tarpe ir šiam centrui, tiekia medicininę įrangą, sanitarijos reikmenis, apsaugos priemones ir kt.

„Iš UNICEF gavome deguonies koncentratorių, kvėpavimo monitorių, svarstyklių, chalatų, pirštinių“, – sako Natalija. „Visa tai bus naudojama gimdyvių, naujagimių ir neišnešiotų kūdikių priežiūrai.“

Julija patyrė, kaip svarbi šeimoms yra ši pagalba medicinos reikmenimis. „Labiausiai noriu, kad liktume visi gyvi, – sako ji – „trokštu taikos.“