Rytų Ukrainos šeimoms
vilties teikia kuponų sistema

Pradinis » Rytų Ukrainos šeimoms vilties teikia kuponų sistema

Dvi seserys, 11-metė Tania ir 13-metė Nadia, laimingos šypsosi rinkdamosi naujus mokyklinius reikmenis vietos kaimo parduotuvėje Rytų Ukrainoje. „Išsirinkau gerą piešimo sąsiuvinį, užrašų knygutę ir viską, ko reikia piešimui“, – džiaugiasi Tania. „Per pertraukas visada piešiu į sąsiuvinį.“

Aštuonerius metus vykstant karui ir kilus COVID-19 pandemijai jų mamai Innai skirtas kuponas mokykliniams reikmenims įsigyti palengvino gyvenimą. „Tai didelė pagalba mūsų šeimai“, – sako ji – „tai tiek pat, kiek mano mėnesio atlyginimas.“

Kuponas skirtas Europos Sąjungos paramos ir UNICEF bei organizacijos „Triangle Generation Humanitaire“ partnerystės dėka – šio projekto dėka 660 Rytų Ukrainos šeimų, auginančių mokyklinio amžiaus vaikus, aprūpintos mokyklinėmis priemonėmis ir kitais būtiniausiais reikmenimis. Parama moksleiviams buvo suteikta 31 palei „kontaktinę liniją“ Donecko ir Luhansko srityse esančiai bendruomenei ir tapo gelbėjimosi ratu tokioms kaip Innos šeimoms, aprūpintos mokslo metams reikalingomis priemonėmis.


„Tai didelė pagalba mūsų šeimai.“

Inna su vyru ir trimis dukromis gyvena Hranitnės kaime, mažiau nei už kilometro nuo kontaktinės linijos Rytų Ukrainoje. Kaip ir daugelis čia gyvenančių žmonių, Inna ir jos šeima kenčia nuo humanitarinių ir ekonominių aštuonerius metus trunkančio ginkluoto konflikto padarinių. COVID-19 pandemija tik dar labiau pablogino jų padėtį. „Dabar čia sunku rasti gerą darbą“, – sako Inna. „Nėra didelių įmonių ir tinkamo susisiekimo, kad būtų galima vykti į kitą miestą užsidirbti.“

Innai pavyko susirasti darbą vietinėje parduotuvėje, o jos vyras taiso automobilius. Tačiau atlyginimas šioje srityje yra mažas, ir nors Inna pati augina daržoves, kad sumažintų maisto sąskaitas, šeima nuolat priversta taupyti, kad viskam užtektų pinigų.

Todėl Innai labai palengvėjo, kai į telefoną gavo žinutę, kad jai skirta parama. „Gavome 4200 grivinų vertės kuponą higienos ir švaros prekėms bei mokyklinėms prekėms vaikams“, – sako ji.

Už sutaupytus pinigus šeima galės ne tik įsigyti reikmenų, bet ir nusipirkti anglių ir malkų savo namams šildyti. „Žiemą šalta, o anglis dabar labai brangi“.

Mergaičių stalas stovi šilčiausiame ir šviesiausiame kambaryje, arčiausiai krosnies. Šiandien Tania nekantrauja išbandyti neseniai įsigytas ryškiaspalves piešimo priemones. „Klasės draugės manęs klausia, kam tau reikia visų tų pieštukų ir rašiklių“, – sako šeštokė – „bet viskas labai praverčia.“

Jos vyresnioji sesuo Nadia pasirinko dažus, flomasterius ir pieštukus. Dėl karo ir pandemijos jai tenka mokytis iš namų.
„Netoliese nuolat vyksta karo veiksmai“, – sako ji. – „todėl negalėjau eiti net į pirmą klasę, eiti mokyklą pradėjau nuo antrosios. Pirmoje klasėje tėtis nueidavo pas mokytoją ir parnešdavo man klasės darbus namo.“

Karo pėdsakai matyti ant kone kiekvieno Hranitnės pastato. Dalis mokyklos, kurią lanko Nadia ir Tania, taip pat netoliese esantis namas jų gatvėje, virto griuvėsiais. Net parduotuvėje, kurioje mergaitės perka reikmanis, matyti apšaudymo žymių. „Karo pradžioje, kai vyko smarkūs mūšiai, parduotuvę turėjome uždaryti“, – sako savininkė Tetiana. „Dabar sutvarkėme fasadą, tikimės tęsti darbą“.

Ant Tetianos parduotuvės prekystalio padėti UNICEF lankstukai su informacija apie galimybę gauti kuponus ir jų panaujimą. Tetiana sako, kad parduotuvei dalyvavimas programoje kaip partnerei jos verslui buvo didžiulė parama. „Labai džiaugiausi, kad buvau atrinkta dalyvauti programoje“, – sako ji. „Mes ir anksčiau prekiavome higienos ir valymo reikmenimis, tačiau mokyklinius reikmenis užsakėme specialiai, kad šeimos su vaikais galėtų jų nusipirkti už kuponus.“

Kuponai teikia viltį ateičiai tokioms kaip Tetianos įmonėms, taip pat ir tūkstančiams juos gaunančių šeimų. „Ši programa – ne vien parama smulkiajam verslui – tiesiog jaučiuosi laiminga matydama vaikus parduotuvėje. Jiems tikrai reikia šių dalykų, kad galėtų toliau mokytis ir leisti laisvalaikį, kaip ir kiti vaikai“, – šypsosi Tetiana.

Europos Sąjungos finansuojamus socialiai pažeidžiamoms vaikus auginančioms šeimoms skirtus elektroninius kuponus galima iškeisti į mokymosi reikmenis, knygas, dailės rinkinius ir daugelį kitų daiktų, kurių vaikams paprastai reikia mokymuisi ir gerbūviui. UNICEF su partneriais palei „kontaktinę liniją“ esančiose izoliuotose teritorijose – ten, kur kovos veiksmai vis dar yra smarkiausi – subūrė 130 parduotuvių tinklą, kad esant ekstremaliomis sąlygomis šeimas galėtų nedelsiant pasiekti būtiniausios prekės.

Naudodamasi Europos Sąjungos pagalba, UNICEF abiejose „kontaktinės linijos“ pusėse mergaitėms ir berniukams sudaro galimybę saugiai mokytis tiekiant higienos reikmenis, mokyklinius priemones, atstatant mokyklas, stiprinant mokytojų gebėjimus, taip pat padedant Ukrainos vyriausybei įgyvendinant Saugių mokyklų deklaracijos įsipareigojimus. Naudodami atvejų vadybą, UNICEF su partneriais vaikams ir jų globėjams taip pat teikia psichosocialinę paramą ir įvairias kitas paslaugas.