Plintant koronaviruso pandemijai, Jemeno vaikai susiduria su mirtinu badu ir paramos trūkumu

Pradinis » Press releases » Plintant koronaviruso pandemijai, Jemeno vaikai susiduria su mirtinu badu ir paramos trūkumu

2020 m. birželio 26 d. „Milijonai vaikų Jemene gali būti pastūmėti link bado ribos dėl didelio humanitarinės pagalbos finansavimo stygiaus per COVID-19 pandemiją“, – teigiama naujoje UNICEF ataskaitoje, žyminčioje daugiau nei penkerius metus nuo konflikto eskalavimo Jemene.

Ataskaita „Penki pastarieji metai Jemene: vaikai, konfliktai ir COVID-19“ (angl. Yemen Five Years On: Children, Conflict and COVID-19) perspėja, kad iki COVID-19 pandemijos šiurpi vaikų padėtis gali dar labiau pablogėti, Jemeno nuniokotai sveikatos sistemai ir infrastruktūrai kovojant su koronavirusu. Ataskaita rodo, kad:

  • 30 tūkst. vaikų per ateinančius šešis mėnesius gali papildomai susirgti dėl gyvybei pavojingo sunkaus ūminio neprievalgiaus. Bendras dėl prastos mitybos nusilpusių vaikų, jaunesnių nei penkeri, skaičius Jemene gali išaugti iki 2,4 milijono – tai beveik pusė visų šio amžiaus vaikų šalyje, apie 20% daugiau nei ankstesniais metais.
  • dar 6,6 tūkst. vaikų iki penkerių metų rizikuoja mirti iki metų pabaigos nuo išvengiamų priežasčių – 28% daugiau nei anksčiau;
  • Jemeno sveikatos apsaugos sistema artėja prie žlugimo. Po daugelį metų trukusio ginkluoto konflikto šalyje veikia tik pusė gydymo įstaigų – jose trūksta vaistų, įrangos ir personalo;
  • galimybių naudotis vandeniu ir sanitarijos priemonėmis stygius skatina COVID-19 plitimą. 9,58 mln. vaikų neturi pakankamos prieigos prie švaraus geriamo vandens, sanitarinių sąlygų ir higienos. Dėl pandemijos uždarius mokyklas, 7,8 mln. vaikų neturi galimybės mokytis.
  • Dėl mokyklos nelankymo ir blogėjančios ekonominės situacijos vaikams kyla didesnė grėsmė būti įdarbintiems, įtrauktiems į ginkluotas grupes ar priverstiems tuoktis. Jungtinės Tautos užfiksavo 3 467 atvejus vaikų (kai kurie iš jų jaunesni nei 10 metų), kurie per pastaruosius penkerius metus buvo verbuojami ir išnaudojami ginkluotosiose pajėgose ir grupėse.

„Neįmanoma nesuvokti šios ekstremalios situacijos masto. Koronavirusui įsigalint, vaikai priversti kovoti dėl išlikimo. Tai skaudžiausia humanitarinė krizė pasaulyje, – sakė UNICEF atstovė Jemene Sara Beysolow Nyanti. – Jei skubiai negausime lėšų, vaikai bus stumiami link bado slenksčio ir daugelis mirs“.

Ataskaitoje nurodomos lūdnos pasekmės, jei iki rugpjūčio pabaigos sveikatos ir mitybos paslaugoms nebus gauta 54,5 mln. USD:

  • 23,5 tūkst. Jemeno vaikų, sergančių sunkiu ūminiu neprievalgiumi, susidurs su didele mirties rizika;
  • apie milijoną vaikų negaus jiems gyvybiškai svarbių mikroelementų papildų ir vitamino A, o,5 mln. nėščiųjų ir krūtimi maitinančių motinų negaus būtinosios mitybos pagalbos, įskaitant folio rūgšties ir geležies papildus, kūdikių ir mažamečių maitinimo priežiūrą;
  • penki milijonai vaikų, jaunesnių nei penkeri metai, nebus paskiepyti nuo mirtinų užkrečiamų ligų;
  • 19 milijonų žmonių neteks galimybės naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis, įskaitant milijoną nėščių ir žindančių motinų bei jų vaikų.

Ataskaitoje taip pat pabrėžiama, kad nuo liepos pabaigos trys milijonai vaikų ir jų bendruomenių neteks galimybės gauti gyvybiškai svarbių vandens ir sanitarijos paslaugų, nebent Jemenui bus užtikrinta 45 milijonų JAV dolerių parama. Nutrūkęs pagalbos teikimas dar blogiau paveiks daugiau nei du milijonus ypač pažeidžiamų, nepakankamai maitinamų vaikų, rizikuojant drastiškai pabloginti jų būklę,

UNICEF kreipiasi dėl 461 mln. JAV dolerių paramos humanitarinei pagalbai Jemene bei papildomų 53 mln. kovai su koronaviruso padariniais. Šiuo metu yra surinkta tik dešimt procentų kovai su koronaviruso pasekmėmis reikalingų lėšų ir tik 39 procentai humanitarinei pagalbai reikiamos sumos.

UNICEF bendradarbiauja su Pasaulio sveikatos organizacija ir Jemeno valdžios institucijomis, kad gautų žūtbūt reikalingą pagalbą vaikų gyvybėms išgebėti, įskaitant:

  • bendrų sveikatos priežiūros paslaugų bei humanitarinių programų vaikams palaikymą visoje šalyje, tame tarpe švaraus geriamo vandens ir sanitarijos užtikrinimą, paramą švietimui ir pažeidžiamų vaikų apsaugą nuo žalos;
  • pagrindinių prevencijos pranešimų sklaidą per televiziją, radiją ir socialinę žiniasklaidą daugiau kaip 16 milijonų žmonių auditorijai, siekiant užkirsti kelią plačiam COVID-19 perdavimui bendruomenėse;
  • atsargų pirkimą, gabenimą ir paskirstymą;
  • gyvybių gelbėjimą, 30 tūkst. sveikatos priežiūros darbuotojų apmokant infekcijų prevencijos ir kontrolės bei platinant tūkstančius higienos rinkinių.

„UNICEF dirba ištisą parą nepaprastai sudėtingose ​​situacijose, kad užtikrintų pagalbą vaikams, kuriems to labai reikia – tačiau turime tik dalį lėšų, reikalingų šiam darbui“, – sakė Nyanti. Jemeno vaikams reikia ilgalaikės taikos ir stabilumo jų šalyje. Kol to nebus pasiekta, mes turime padaryti viską, ką galime, kad išsaugotume gyvybes ir apsaugotume vaikystę“.