2022 metais UNICEF humanitarinės pagalbos reikės 177 milijonams vaikų

Pradinis » Press releases » 2022 metais UNICEF humanitarinės pagalbos reikės 177 milijonams vaikų

2021 m. gruodžio 7 d.

Jungtinių Tautų vaikų fondas (UNICEF) kreipėsi į pasaulio bendruomenę prašydamas kitais metais humanitarinei pagalbai vaikams skirti rekordinę 9,4 mlrd. dolerių sumą.

Tokios lėšos būtinos siekiant padėti jauniausioms karinių konfliktų, klimato kaitos ir COVID-19 pandemijos aukoms. Ateinančiais metais UNICEF planuoja suteikti humanitarinę pagalbą 327 mln. žmonių, tarp kurių 177 mln. vaikų.

Milijonai vaikų visame pasaulyje kenčia nuo ginkluotų konfliktų, ekstremalių oro sąlygų ir klimato kaitos, pabrėžė UNICEF vadovė Henrietta Fore. Vaikų padėtį dar labiau apsunkina COVID-19 pandemijos sukeltas ekonominis nuosmukis, išaugę skurdas ir nelygybė. Kaip visada, labiausiai kenčia vaikai – jiems skubiai reikia mūsų pagalbos.

UNICEF humanitarinės reikmės kitais metais yra 31 proc. didesnės nei pernai. Didelę prašomos finansinės paramos dalį sudaro lėšos, kurių reikia organizuojant pagalbą 13 mln. vaikų Afganistane – tam būtini 2 mlrd. dolerių. Prašymas Afganistanui yra didžiausia kada nors UNICEF vienai šaliai padėti prašyta suma.

933 mln. dolerių reikia vykdyti COVAX iniciatyvai, siekiančiai užtikrinti vienodą prieigą prie COVID-19 tyrimų, vakcinų ir gydymo visoms pasaulio šalims. Kadangi pandemija ir toliau trukdo vaikams visame pasaulyje gauti išsilavinimą, tinkamą mitybą ir medicininę priežiūrą, būtina imtis skubių veiksmų, kad būtų sutelkti reikiami ištekliai šiai situacijai spręsti.

UNICEF taip pat reikės 909 mln. dolerių Sirijos pabėgėliams remti ir 334 mln. dolerių padėti vaikams pačioje Sirijoje. Savo ruožtu pagalbai mažiausiesiems Jemene reikia 484 mln. dolerių, Kongo Demokratinės Respublikos vaikams – 356 mln. dolerių.

Etiopijoje, kur humanitarinės pagalbos reikia 15,6 mln. vaikų ir kur dėl žiaurių kovų šalies šiaurėje šimtai tūkstančių vaikų buvo priversti palikti namus, UNICEF reikės 351 mln.

Šis pagalbos prašymas yra didžiausias per visą UNICEF istoriją. Dėl konfliktų eskalavimo milijonai vaikų ir jų šeimų atsidūrė ant bedugnės krašto. Deja, išpuoliai prieš vaikus ir civilinę infrastruktūrą tapo kasdieniu reiškiniu – vien praėjusiais metais patvirtinta 24 tūkst. sunkių vaiko teisių pažeidimų – nužudymų, sužalojimų, prievartavimų, pagrobimų, vaikų verbavimo į karines grupuotes, išpuolių prieš mokyklas ir ligonines, draudimų tiekti humanitarinę pagalbą.

Kita vertus, klimato kaita didina humanitarinių krizių mastą ir intensyvumą. Per pastaruosius 30 metų su klimato kaita susijusių nelaimių padaugėjo net tris kartus.

Kitais metais UNICEF humanitarinės pagalbos planas numato, kad:

– nuo sunkios ūminės mitybos nepakankamumo bus gydomi 7,2 mln. vaikų,
– 62,1 mln. vaikų bus paskiepyti nuo tymų,
– 53,4 mln. žmonių bus aprūpinti švariu geriamuoju vandeniu,
– 27,9 mln. vaikų ir jų globėjų gaus psichikos sveikatos priežiūros paslaugas,
– 21,3 mln. vaikų ir moterų gaus lytinę pagalbą,
– 51,9 mln. žmonių dalyvaus seksualinės prievartos ir humanitarinės pagalbos piktnaudžiavimų prevencijos mokymuose,
– 77,1 mln. vaikų gaus formaliojo ar neformalaus švietimo paslaugas,
– 23,6 mln. namų ūkių bus suteikta finansinė pagalba.

UNICEF rėmėjų ir partnerių paramos dėka 2021 m. pavyko:

– 2,4 mln. vaikų suteikti gydymą nuo sunkios ūminės mitybos nepakankamumo,
– 34 mln. žmonių aprūpinti švariu vandeniu gėrimui, prausimuisi ir maisto gaminimui,
– UNICEF remiamose įstaigose suteikti medicininę priežiūrą 22,4 mln. vaikų ir moterų,
– 110,7 mln. vaikų įtraukti į formaliojo arba neformaliojo švietimo sistemą,
– suteikti psichikos sveikatos pagalbą 5 mln. vaikų ir jų globėjų,
– suteikti finansinę pagalbą 14,9 mln. namų ūkių,
– 3,2 mln. žmonių užtikrinti galimybę saugiai pranešti apie seksualinę prievartą ir išnaudojimą,
– 8,6 mln. moterų, mergaičių ir berniukų dalyvavo su lytimi susijusiose intervencinėse priemonėse,
– 812,2 mln. žmonių informuoti apie ligų prevenciją.

UNICEF humanitarinės pagalbos prašymas šiemet paskelbtas Pasaulinio vaikų ir jaunimo forumo metu, kuriame dalyvavo valstybių ir korporacijų vadovai, ekspertai, vaikai ir jaunimas. Forumu siekta paspartinti geriausios praktikos ir naujų sprendimų įgyvendinimą, įkvėpti pokyčiams ir naujiems įsipareigojimams bei sutelkti išteklius vaikų teisėms stiprinti ir plėsti, tai prisidedant prie siekio iki 2030 m. įgyvendinti Darnaus vystymosi tikslus.

Plačiau žr. anglų klb.: https://www.unicef.org/appeals