Po žemės drebėjimų Turkijoje ir Sirijoje beviltiškomis sąlygomis gyvena šimtai tūkstančių vaikų

Pradinis » Po žemės drebėjimų Turkijoje ir Sirijoje beviltiškomis sąlygomis gyvena šimtai tūkstančių vaikų

Po žemės drebėjimų Turkijoje ir Sirijoje beviltiškomis sąlygomis gyvena šimtai tūkstančių vaikų

UNICEF atstovo spaudai James‘o Elder‘io vasario 14 d. interviu spaudos brifingą Tautų rūmuose Ženevoje santrauka

ŽENEVA, 2023 m. vasario 14 d. – „Turkijoje ir Sirijoje šeimoms regint širdį draskančią realybę suvokiant, kad didesnis dėmesys skiriamas nebe gelbėjimui, o atstatymui, UNICEF nuogąstauja žuvus daug tūkstančių vaikų. Net ir neturint patvirtintų skaičių tragiškai aišku, kad aukų skaičius ir toliau augs.

„Turkijoje dešimtyje nuo dviejų žemės drebėjimų nukentėjusių provincijų gyvena 4,6 mln. vaikų. Sirijoje nukentėjo 2,5 mln. vaikų“.

„Šiems vaikams ir šeimoms labai reikia papildomos paramos. Daug mūsų vietos partnerių organizacijų darbuotojų ir pirmosios pagalbos teikėjų žuvo, buvo sužeisti, neteko namų, o jų biurai ir įranga sunaikinti“.

„Visiems ir visur reikia daugiau paramos. Daugiau saugaus gerti vandens. Daugiau šildymo. Daugiau pastogės. Daugiau vaistų. Daugiau finansavimo“.

„Šeimos su vaikais miega gatvėse, prekybos centruose, mokyklose, mečetėse, autobusų stotyse ir po tiltais, lieka su vaikais atvirose teritorijose, nes bijo grįžti namo negalėdamos įvertinti pastatams padarytų pažeidimų ir galimų naujų tikėtinų požeminių smūgių. Tad dešimtys tūkstančių šeimų yra veikiamos gamtos stichijų tokiu metų laiku, kai temperatūra yra labai žema, o sniegas ir šaltas lietus yra dažni. Kasdien daugėja pranešimų apie nuo hipotermijos ir kvėpavimo takų infekcijų kenčiančius vaikus“.

„Sirijoje UNICEF skubiai gelbsti gyvybes: tiekia saugų geriamąjį vandenį, šiltus žieminius drabužius, medicinos ir maisto produktus; Turkijoje dalija žieminius drabužius vaikams, šeimos, kūdikių ir motinų higienos rinkinius, šeimos kelioninius higienos rinkinius ir antklodes. UNICEF taip pat aprūpina miegmaišiais, elektros akumuliatoriais ir miegojimo krėslais dešimtyje nukentėjusių provincijų“.

„Atsižvelgiant į katastrofišką ir vis didėjantį žuvusiųjų skaičių, akivaizdu, kad daug, labai daug vaikų per šiuos pražūtingus žemės drebėjimus netekę tėvų“.

„Turkijoje UNICEF bendradarbiaudamas su Šeimos ir socialinių paslaugų ministerija į ligonines išsiuntė socialinius darbuotojus, kurie padės nustatyti nelydimus ir nuo šeimų atskirtus vaikus ir užtikrins, kad būtų patenkinti pagrindiniai jų poreikiai. Be to, kartu su Šeimos ir socialinių paslaugų ministerija UNICEF nukentėjusiose provincijose įsteigė 10 karštųjų linijų nelydimiems ir atskirtiems vaikams“.

„Šalia šių priemonių UNICEF kartu su partneriais taip pat stengiasi suteikti nukentėjusiems vaikams itin svarbią psichosocialinę ir psichikos sveikatos pagalbą. Daugeliui šių vaikų – ypač karo paveiktoje Sirijoje – gavę traumą ant traumos. Vadinkite tai kaip norite – sudėtinė trauma. Šiems vaikams ši trauma neįveikiama. Siekdamas greitai išplėsti psichosocialinės pagalbos vaikams apimtis, UNICEF parengė 70 pirmosios psichologinės pagalbos instruktorių, kartu teikiant ilgalaikę psichikos sveikatos ir psichosocialinę pagalbą ir perduodant šimtus užimtumo priemonių siuntų, kurie dešimtims tūkstančių vaikų padės susidoroti su žemės drebėjimo pasekmėmis lavinantis, mokantis ir atkuriant normalumo jausmą“.

„Galiausiai primename, kad vaikai Sirijoje susiduria su precedento neturinčiais sunkumais: kiekvienas vaikas iki 12 metų nežino nieko kito, kaip tik konfliktą, smurtą ar pabėgėlio dalią. Kai kuriems vaikams namus palikti teko šešis ar septynis kartus. Virš 1,7 mln. registruotų pabėgėlių iš Sirijos gyvena 10-yje nukentėjusių Turkijos provincijų, ir apytikriai 811 tūkst. iš jų yra vaikai. Dėl daugelį metų trunkančio smurto, naikinimo ir blogėjančių ekonominių sąlygų gyvenimo sąlygos tapo nepakeliamos. Panašu, kad tarptautinė bendruomenė turi paskutinę galimybę parodyti solidarumą šiems milijonams vaikų.“

***

Paremti UNICEF pastangas teikiant pagalbą nuo žemės drebėjimo Turkijoje ir Sirijoje nukentėjusiems vaikams galite pavedimu į banko sąskaitą LT577044060000322761 (AB „SEB bankas”) arba LT867300010002449116 (AB „Swedbank“) paskirtyje nurodant „Žemės drebėjimo Turkijoje aukoms“ (Rekvizitai: pavadinimas: Jungtinių Tautų vaikų fondo (UNICEF) Lietuvos nacionalinis komitetas, kodas 191588169, adresas Gynėjų g. 14, LT-01109, Vilnius).

Taip pat aukoti galite paramos tel. numeriu 1469 – skambinant auka 3 Eur, SMS su žinute „vaikams“ – 3 Eur/mėn. Ačiū Jums.