Po drebėjimų praėjus savaitei milijonams vaikų būtina skubi humanitarinė pagalba

Pradinis » Po drebėjimų praėjus savaitei milijonams vaikų būtina skubi humanitarinė pagalba

Pranešimas žiniasklaidai – Niujorkas/Amanas/Ženeva, 2023 m. vasario 13 d.

Praėjus savaitei po pražūtingų žemės drebėjimų, milijonams vaikų vis dar reikia skubios humanitarinės pagalbos

4,6 mln. vaikų gyvena nukentėjusiose teritorijose Turkijoje, dar 2,5 mln. vaikų nukentėjo Sirijoje

Praėjus septynioms dienoms po dviejų niokojančių žemės drebėjimų ir daugiau kaip 1,6 tūkst. pakartotinų požeminių smūgių pietryčių Turkijoje ir Sirijoje, sukėlusių didelius sugriovimus ir nusinešusių tūkstančių žmonių gyvybes, UNICEF įspėja, kad milijonams vaikų reikia skubios humanitarinės pagalbos.

Galutinis nukentėjusių vaikų skaičius kol kas neaiškus. Dešimtyje nuo žemės drebėjimų nukentėjusių Turkijos provincijų gyvena 4,6 mln. vaikų, Sirijoje nuo jo nukentėjo daugiau kaip 2,5 mln. vaikų.

„Po šių pražūtingų žemės drebėjimų vaikai ir šeimos Turkijoje ir Sirijoje patiria neįsivaizduojamų sunkumų“, – sakė UNICEF vykdomoji direktorė Catherine Russell. „Turime padaryti viską, kas nuo mūsų priklauso, kad visi, išgyvenę šią katastrofą, gautų gyvybę gelbstinčią paramą, įskaitant saugaus gerti vandens, sanitarinių sąlygų užtikrinimą, svarbiausias maitinimo ir sveikatos priežiūros priemones, pagalbą vaikų psichinei sveikatai ne tik dabar, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje.“

Dar nepatvirtinta, kiek vaikų žuvo ir buvo sužeisti per žemės drebėjimus ir jų padarinius, tačiau tikėtina, kad jų skaičius gali siekti tūkstančius. Oficialus bendras žuvusiųjų skaičius viršijo 35 tūkst. aukų.

Žemės drebėjimų poveikis regiono vaikams ir šeimoms buvo katastrofiškas – šimtai tūkstančių žmonių atsidūrė beviltiškose sąlygose. Daugelis šeimų neteko namų ir dabar gyvena laikinose prieglaudose, dažnai šaltyje, sniegas ir lietus dar labiau didina jų kančias. Žemės drebėjimai taip pat padarė didelę žalą mokykloms ir kitai svarbiai infrastruktūrai – vaikų ir šeimų gerovei iškilo dar didesnė grėsmė. Didelį susirūpinimą kelia ribotos galimybės žmonėms gauti saugaus vandens ir utikrintą sanitariją, smarkiai išaugę medicininės pagalbos nukentėjusiems poreikiai.

UNICEF nelaimės zonoje dirba ištisą parą nuo žemės drebėjimų nukentėjusiems žmonėms teikdamas gyvybiškai svarbią pagalbą. UNICEF komandos vietoje kartu su partneriais dalina būtiniausius reikmenis – svarbiausias medivininės pagalbos priemones, antklodes, drabužius, saugaus geriamojo vandens ir sanitarijos reikmenis, taip pat palaiko saugias erdves vaikams žaisti ir atsigauti po traumuojančių įvykių, kurių liudininkais jie tapo.

Nepaisant šių pastangų, nukentėjusių gyventojų poreikiai yra didžiuliai, o iššūkių daug ir sudėtingų. Sugadinti ir sunaikinti svarbiausi keliai ir infrastruktūra, taip pat šaltis, sniegas ir lietus apsunkino galimybes pasiekti tuos, kuriems reikia pagalbos, ir suteikti būtiną pagalbą. Daug pirmosios pagalbos teikėjų ir UNICEF organizacijų partnerių darbuotojų žuvo, buvo sužeista, perkelta, o jų biurai ir įranga sunaikinti, sugadinti arba neveikia.

Artimiausiomis dienomis ir savaitėmis UNICEF tęs darbą drauge su partneriais, kad kuo daugiau vaikų ir šeimų gautų gyvybiškai svarbią pagalbą.

Sirijoje UNICEF stengiasi suteikti reikalingiausią pagalbą nuo žemės drebėjimų nukentėjusiems žmonėms. Šiaurės vakarų Sirijoje UNICEF jau buvo sukaupusi pagalbos atsargų, kurios pradėtos dalyti kiek galima didesniam žmonių skaičiui. Tarp neatidėliotinų prioritetų – užtikrinti galimybę gauti saugaus geriamojo vandens ir sanitarines sąlygas, kurios yra labai svarbios siekiant išvengti ligų pirmosiomis krizės dienomis. UNICEF vertina žemės drebėjimų poveikį pagrindinėms vandentiekio stotims ir stengiasi aprūpinti be namų likusius asmenis saugiu gerti vandeniu. UNICEF išsiuntė mobiliąsias medicininės pagalbos ir maisto tiekimo grupes, kurios organizuoja sveikatos priežiūrą, maitinimą, aprūpinimą reikmenimis jų stokojantiems, tame tarpe apsistojusiems prieglaudose.

Turkijoje UNICEF skubiai siekia užtikrinti, kad nukentėję vaikai ir šeimos gautų reikalingiausią paramą. Reaguodamas į nelaimą UNICEF daugiausia pastangų skiria vaikų apsaugai, teikia skubią psichosocialinę pagalbą vaikams jiems draugiškose erdvėse, tikrina pagrindines vandens stoteles ir tiekimą, tiekia mediicinines ir maitinimo paslaugas, dalija žieminius drabužius vaikams, antklodes, šeimos ir kelioninius higienos rinkinius. UNICEF ir Jaunimo ir sporto ministerija papildomus pasitelkė 5 tūkst. jaunų savanorių, kurie dirbs drauge su vietos reagavimo komandomis – jie papildys jau į pagalbos darbus įsijungusių daugiau kaip 3 tūkst. jaunimo savanorių būrį.

Tiek Turkijoje, tiek Sirijoje vaikų apsauga yra vienas iš svarbiausių UNICEF prioritetų, įskaitant atskirtų ir nelydimų vaikų identifikavimą, grąžinimą į šeimas, psichosocialinės pagalbos teikimą traumuojančią patirtį patyrusiems vaikams.

UNICEF taip pat siekia užtikrinti, kad vaikai galėtų kuo greičiau grįžti į mokymosi įstaigas. Organizacija vertina mokykloms padarytą žalą, ruošiasi skubiam remontui bei laikinų mokymosi erdvių įrengimui. Nukentėjusiose Sirijos dalyse mokyklų veikla sustabdyta bent iki vasario 18 d., o Turkijoje  dešimtyje nukentėjusių provincijų jios neveiks iki kovo 1 d. kol vyksta paieškos, gelbėjimo ir atkūrimo darbai.

***

Paremti UNICEF pastangas teikiant pagalbą nuo žemės drebėjimo Turkijoje ir Sirijoje nukentėjusiems vaikams galite pavedimu į banko sąskaitą LT577044060000322761 (AB „SEB bankas”) arba LT867300010002449116 (AB „Swedbank“) paskirtyje nurodant „Žemės drebėjimo Turkijoje aukoms“ (Rekvizitai: pavadinimas: Jungtinių Tautų vaikų fondo (UNICEF) Lietuvos nacionalinis komitetas, kodas 191588169, adresas Gynėjų g. 14, LT-01109, Vilnius).

Taip pat aukoti galite paramos tel. numeriu 1469 – skambinant auka 3 Eur, SMS su žinute „vaikams“ – 3 Eur/mėn. Ačiū Jums.