Mariupolio
vaikai:
sukrečiantys
išgyvenimai

Mieste nelikus saugių vietų
Maksymo šeimai teko bėgti

Pradinis » Mariupolio vaikai: sukrečiantys išgyvenimai

Bomboms pirmus kartus krentant ant Mariupolio, Maksymas verkė. Dabar po visko, ką jam ir jo šeimai teko išgyventi, prisimindamas berniukas jaučiasi ramiau. Po jau mėnesį trunkančio karo iš Maksymo gimtojo miesto liko nedaug – sugriauti vaikų darželiai, mokyklos, parduotuvės, gamyklos, sporto aikštelės, teatrai. Mieste trūksta vandens ir maisto. Maksymui ir jo šeimai mažai vilties sugrįžti greitai.

Iš Mariupolio pasitraukęs Maksymas (7 m.).

Jie vis dar puikiai prisimena momentą, kai nusprendė išvykti. „Vieną dieną vyras bėgo gatve ir šaukė: „Evakuacija!“, – pasakoja Maksymo mama. „Ji buvo organizuojama dviem kryptimis –  žmonės veržėsi gelbėti savo vaikų, bėgti iš pragaro.“ Bėgdama iš Mariuolio šeima sėdo į rūdijantį seną automobilį ir patraukė į patikros postą. Baimė tvyrojo ore – pasiekus vartus automobilyje kažkas subraškėjo, sargybiniai pakėlė ginklus. Pakėlėme rankas ir šaukėme: „Nešaukit, mašina sugedusi!“ – pasakojo Maksymo mama. Kareiviai vaikams davė sulčių ir saldumynų, Maksymo tėvus bandė įtikinti pasilikti – „Kodėl važiuojat į Ukrainą?“, – paklausė – „ten šaudo, o čia ramu“.

Būnant kitame kontrolės punkte išgirdo sprogimai, važiuojant toliau žemė visur aplinkui degė. Šeima per plauką išvengė mirties. Privažiavus Urzufo kaimą baigėsi automobilio dujos, šeimai toliau keliauti teko pėsčiomis. Galiausiai perėję Slovakijos sieną jie rado prieglobstį, bet traumuojančios patirties randai liko.

Iš Mariulpolio su šeima pabėgęs Maksymas prisiglaudė Kyjive ir vėliau prieglobstį rado Slovakijoje.

„Ar ten lėktuvas?“, – skrendančius lėktuvus matydamas močiutės klausia Maksymas. „Ar bus sprogimas?“ Mėnesį trunkantis karas Ukrainoje 4,3 milijono vaikų paliko be namų – jų neteko kas antras iš 7,5 mln. šios šalies vaikų. Virš 1,8 mln. vaikų bėgdami pasitraukė į kaimynines šalis, dar 2,5 mln. netekusių namų vaikų liko Ukrainoje. JT Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro duomenimis, nuo vasario 24 d. prasidėjusio karo praios Ukrainoje žuvo 78 vaikai, dar 105 buvo sužeisti. Tačiau šie skaičiai atspindi tik tuos pranešimus, kuriuos JT galėjo patvirtinti – tikrasis aukų skaičius greičiausiai yra daug didesnis.

UNICEF su partneriais tiekia humanitarinę pagalbą vaikus Ukrainoje ir kaimyninėse šalyse. UNICEF Ukrainoje 49 Kyjivo, Charkivo, Dnipro, Lvivo ir dar penkių regionų ligoninėms pristatė medicinos reikmenis, padedančius teikti sveikatos priežiūros paslaugas 400 tūkst. gimdyvių, naujagimių ir kūdikių. UNICEF dalina vandenį ir higienos reikmenis karo veiksmų teritorijose atsidūrusioms bendruomenėms. Intensyvių karo veiksmų zonose dirbančių  mobilių vaikų apsaugos komandų skaičių UNICEF padidino nuo 22 iki 50, Ukrainai jau pristatė 63 vilkikus su gyvybiškai svarbiais reikmenimis, pagelbėsiančiais tenkinant 2,2 mln. žmonių poreikius. Pažeidžiamiausioms šeimoms organizuojamos skubios UNICEF piniginės paramos išmokos, pagrindinėse šalies vietose UNICEF įrenginėja specialiai pritaikytas saugias vaikams erdves.

Padėkite UNICEF tiekti pagalbą Ukrainos vaikams – paaukokite dabar.

2022 m. kovo 23 d.