Vaikų išgyvenimui
būtinas maistas

Pradinis » Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos vaikų išgyvenimui būtinas maistas

Amanas, 2022 m. balandžio 7 d. – Šešias savaites tęsiantis karui Ukrainoje prognozojama, kad prasta vaikų mitybos situacija Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje dar labiau blogės. 70 proc. Ukrainos teritorijos sudaro žemės ūkio paskirties plotai, ši šalis užima net 80 proc. pasaulio saulėgrąžų aliejaus rinkos, yra svarbi kviečių ir miežių augintoja. Pasaulio banko duomenimis, dėl karo Ukrainos BVP gali susitraukti 45 proc., dėl karo gali ženkliai sumažėti čia išauginamo maisto produkcijos.

Dėl karo Ukrainoje Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje vis labiau trinka prekių importas, ima trūkti maisto, brangsta pagrindinės prekės, tame tarpe kviečiai, maistinis aliejus, taip pat degalai. Tokiai padėčiai tęsiantis tai neigiamai paveiks vaikus, ypač Egipte, Libane, Libijoje, Sudane, Sirijoje ir Jemene.

Dar prieš prasidedant Ukrainos karui atliktos paskutinės prognozės rodo, kad kai kuriose iš šių išvardintų šalių formuojasi bado židiniai – šioms šalims 2021 metais teko pergyventi ginkluotus konfliktus, ekonomines krizes arba smarkiai augusias pasaulines maisto kainas. „Dėl tebesitęsiančių karinių konfliktų, politinio nestabilumo, COVID-19 pandemijos ir karo Ukrainoje poveikio šiame regione stebimas precedento neturintis maisto kainų kilimas, lydimas mažėjančios gyventojų perkamosios galios. Dėl to tikėtina, kad chronišką neprievalgį patiriančių vaikų skaičius išaugs dar labiau“, – teigia UNICEF Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos regiono direktorė Adele Khodr.

Besitęsiančio karo Ukrainoje pasekmės pasaulio maisto tiekimui tik stiprina dvejus metus trukusios COVID-19 pandemijos neigiamą poveikį Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos regiono ekonomikai, užimtumui ir skurdui – mat daugiau kaip 90 proc. maisto produktų šiame regione yra importuojama. Dėl tebesitęsiančių ginkluotų konfliktų ir humanitarinių krizių daugeliui šio regiono šalių jau ir anksčiau buvo būdingas aukštas vaikų mitybos nepakankamumo lygis:

  • tik 36 proc. mažų vaikų šiame regione gauna sveikam augimui ir vystymuisi reikalingą maisto racioną, regiono vaikai dažnai kenčia dėl neprievalgio ir mikroelementų trūkumo;
  • vidutiniškai vienas iš penkių vaikų čia nesiekia vidutinio ūgio, o vaikų išsekimo lygis pakilo iki 7 proc.

Karo Ukrainoje sąlygotos maisto krizės labiausiai paveiktose Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos regiono šalyse nepakankamos mitybos rodikliai yra dar didesni:

  • 45 proc. Jemeno vaikų atsilieka nuo ūgio standarto, o daugiau kaip 86 proc. vaikų serga mažakraujyste;
  • 13,6 proc. Sudano vaikų kenčia nuo išsekimo, 36,4 proc. vaikų yra žemaūgiai, o beveik pusė jų serga mažakraujyste;
  • 94 proc. Libano mažų vaikų kenčia nuo neprievalgio, virš 40 proc. moterų ir vaikų iki penkerių metų serga anemija;
  • Sirijoje tik vienas iš keturių mažų vaikų gauna maistą, kurio reikia sveikam augimui, vien 2021 metais vidutinio maisto krepšelio kaina čia išaugo beveik dvigubai.

„UNICEF ir toliau reaguoja sprendžiant mitybos problemas regione – raginame suvienyti visų pastangas, kad būtų skubiai vykdoma ir plečiama nepakankamos mitybos prevencija, siekiant patenkinti milijonų vaikų ir moterų poreikius, ypač labiausiai krizių paveiktose šalyse. Tai labai svarbu, kad regione būtų išvengta didžiulės vaikų nepakankamos mitybos krizės“, – pridūrė M. Khodr.

UNICEF bendradarbiauja su partneriais, kad būtų teikiamos ir plečiamos vaikų gydymo paslaugos. Drauge su partneriais UNICEF tiekia mikroelementų papildus, konsultuoja augimo stebėsenos, bei žindymo ir primaitinimo klausimais. „Esame pasirengę padėti pertvarkyti mitybos programas regione, kad dar labiau stiprinant ryšius su žemės ūkio, socialinės apsaugos, švietimo ir vandens bei sanitarijos sektoriais, kad padėtume daugiau vaikų, kuriems reikia pagalbos“, – užbaigė Khodr.

Kariniai konfliktai nesiliauja, tad ir darbas vaikų labui privalo tęstis. Tam, kad pasiektume kuo daugiau vaikų, reikalingi didžiuliai finansiniai ištekliai. Jūsų paramos dėka galime padėti vaikams ir prisidėti prie jų šviesesnės ateities kūrimo!