Krizės Haityje tramdymas:
skubi UNICEF pagalba

Pradinis » Krizės Haityje tramdymas: skubi UNICEF pagalba

Haitis – šalis Karibų jūroje, Espanjolos salos vakarinėje dalyje. Valstybė, patyrusi ne vieną stichinę nelaimę ir kamuojama ne tik geopolitinių bėdų, tačiau kenčianti ir dėl humanitarinių problemų. Dar prieš žemės drebėjimą ir tropinę audrą humanitarinė pagalba buvo reikalinga 4,4 mln. žmonių, iš kurių net 2,2 mln. – vaikai. Situacija tiekiant humanitarines siuntas Haityje kebli – pagrindinius susisiekimo kelius iš sostinės Port-Au-Prince‘o kontroliuoja ginkluotos grupuotės. Negana to, Haičio neaplenkė ir pasaulį apėmusi Covid–19 pandemija.

Ankstų 2021 rugpjūčio 14-osios rytą Haičio Respubliką nukrėtė 7,2 balo žemės drebėjimas, kurio smūgis buvo juntamas net sostinėje Port-Au-Prince. Drebėjimo epicentras nustatytas pietinėse šalies dalyse, todėl labiausiai nukentėjo Grand Anse, Sud‘o ir Sud-Est‘o, bei Nippes‘o sritys. Tai antras tokio dydžio žemės drebėjimas per pastaruosius 10 metų Haičio istorijoje.

Haitis / UN0503003

UNICEF duomenimis, suniokota daugiau nei 84 tūkst. namų, taip pat  ir svarbi viešoji infrastruktūra – ligoninės, mokyklos, tiltai. Daugiau nei 1,2 mln. žmonių, iš kurių – apie 540 tūkst. vaikų ir paauglių, nukentėjo nuo šio siaubingo žemės drebėjimo. Pastarieji, kartu su šeimos nariais, liko be gyvenamųjų namų, maisto ir geriamojo vandens. Pranešama, jog žuvo 1,4 tūkst. žmonių, o apie 7 tūkst. – sužeisti. Negana to, šalį nusiaubė ir tropinė audra „Grace“, apsėmusi beveik visą pietinę Haičio dalį. Tai labai apsunkino operatyvią pagalbą nukentėjusiems – be stogo virš galvos likę, sielvarto apimti, vaikai ir suaugusieji, buvo apsemti ir talžomi nuožmaus vėjo.

Haitis / UN0503597

„Vaikai Haityje vis dar stengiasi susitaikyti su žemės drebėjimo padariniais, sugriovusiais namus, mokyklas, sveikatos priežiūros sistemą ir bendruomenes“ - pagalbos prašo UNICEF Lotynų Amerikos ir Karibų regiono padalinio vadovas Jean'as Gough'as.
https://www.unicef.org/press-releases/one-month-after-haiti-earthquake-260000-children-still-need-humanitarian-assistance

UNICEF pirmoji suteikė skubią pagalbą gamtos stichijų nuniokotai šaliai ir jos gyventojams. Geriamasis vanduo, asmeninės higienos ir dezinfekcinės priemonės, skubios medicininės pagalbos rinkiniai, švirkštai, antibiotikai ir kiti vaistai – būtiniausios priemonės Haičiui atsigauti po skaudaus gamtos smūgio. Pirmosios UNICEF pagalbos priemonių siuntos pakaks trims mėnesiams jos laukiantiems 30 tūkst. žmonių. Les Cayes‘e, šalia ligoninės, skubiai įrengta 72 m palapinių juosta, kuriose daugybei Haičio gyventojų teikiama pagalba ir apsauga nuo lietaus, taip pat – visa reikiama papildoma pagalba teikiama vaikams ir didžiausią išlikimo riziką patiriantiems nukentėjusiems.

Pirmosiomis savaitėmis po žemės drebėjimo ir audros UNICEF Haičiui jau suteikė šią pagalbą:

  • 250 tūkst. nukentėjusiųjų išdalinta 1,9 mln. litrų geriamojo vandens,
  • perduota 5,6 tūkst. higienos rinkinių, įskaitant 2,3 tūkst. brezento apklotų, 28 tūkst. žmonių gavo chlorino; dar 31,2 tūkst. higienos rinkinių 156 tūkst. žmonių suplanuota išdalinta per kitus 3 mėn.,
  • įrengta 14 vandens valymo įrenginių, 107 vandens talpyklos (bendras tūris – 415 tūkst. litrų), tiekiami degalai vandens transportui,
  • pastatyta 70 blokų išrenkamų ir daugkartinio naudojimo tualetų ir rankų plovimo įrenginių,
  • vandens filtrais ir brezentu aprūpinta 10 vaikų namų/prieglaudų, kuriose gyvena 340 vaikų,
  • suteikta skubi piniginė parama būtinoms paslaugoms ir prekėms 20 tūkst. labiausiai nukentėjusių ir paveiktų asmenų šeimoms su vaikais ir nėščiosioms,
  • įrengta virš 900 saugių laikinų mokymosi erdvių, suremontuota virš 400 apgriautų klasių, kuriose 100 tūkst. vaikų vėl turi galimybę kokybiškai ugdytis.

UNICEF dėka, Las Cayes’o užimtumo erdvėse 178 vaikams teikiama psichologinė parama, 133 supažindinti su vaikų išnaudojimo ir prekybos žmonėmis pavojais. Daugiau nei 1,5 mln. vaikų (mergaičių ir berniukų) ir moterų naudojasi saugia galimybe pranešti apie seksualinį išnaudojimą ir smurtą, bei gauti specializuotą pagalbą, 450 Grand’Anse’o ir Les Nippes’o specialistų baigė apsaugos nuo seksualinio išnaudojimo ir smurto prevencijos, higienos užtikrinimo kritinėse situacijose ir psichinės sveikatos valdymo kursus. 

Haitis / UN0502974

UNICEF glaudžiai bendradarbiauja su valdžios institucijomis ir partneriais tam, jog patikimai įvertinus stichinės nelaimės padarinius nukentėjusiems būtų suteikia būtiniausia pagalba. skaičiuojami pagalbos poreikiai siekia 15 mln. JAV dolerių – ši suma užtikrintų būtiniausių poreikių tenkinimą 385 tūkst. žmonių, iš kurių – 167 tūkst. jaunesni nei 5 m. vaikų.

UNICEF Haičiui teikia priemones ugdymui ir užimtumui, padeda organizuoti bendruomenines veiklas mažinant šeimų išsiskyrimus, užtikrina vaikų saugumą bei psichosocialinę paramą. Daug mažamečių kenčia dėl artimųjų netekčių, patiria sielvartą, sveikatos problemas. Atskirti nuo šeimos, sužeisti, be tinkamo gerti vandens – skaudūs stichijų kirčiai Haičio vaikams. Nevaldomos, viską savo kelyje šluojančios gamtos jėgos, pasaulinė pandemija, sudėtinga politinė situacija – tokia nauja realybė, su kurios padariniais tenka dorotis Haičio visuomenei. Padėkime Haičiui atsitiesti – svarbi kiekviena auka – prisidėk ir Tu!

Tavo auka Unicef gali padėti apsaugoti vaikus

Paaukok dabar