Gyvybes
gelbstintis
maistas

pietų sudano vaikams

Pradinis » Gyvybes gelbstintis maistas Pietų Sudano vaikams

RUTF (angl. ready-to-use therapeutic food) – tai humanitarų naudojama santrumpa, reiškianti paruoštą vartoti gydomąją (terapinę) maistinę pastą (mišinį), kuriuo gydomas sunkus jaunesnių nei penkerių metų vaikų išsekimas dėl neprievalgio. Toks išsekimas vaikams pasireiškia jiems pakankamai negaunant pilnaverčio maisto. Specialus gydymas tokiais mišiniais yra svarbus – netinkamai gydant dėl neprievalgio išsekusius vaikus kyla aukštesnė jų mirties rizika.

RUTF pastą prieš 25 metus sukūrė prancūzų mokslininkas André Briendas – ji gaminama iš pieno miltelių, žemės riešutų, sviesto, augalinio aliejaus, cukraus ir vitaminų bei mineralų mišinio. Viename RUTF pastos paketėlyje yra 500 kalorijų ir mikroelementų. Ši pasta:

  • turi didelę maistinę vertę, dėl kurios neprievalgio išsekintiems vaikams pavyksta greitai priaugti svorio,
  • galioja dvejus metus, todėl šį produktą galima ilgai laikyti,
  • yra skani ir lengvai virškinama,
  • paruošta vartoti, tad vaikai ją gali valgyti tiesiai iš pakelio.

Neprievalgis yra viena pagrindinių Pietų Sudano vaikų mirties priežasčių. UNICEF mitybos programos Pietų Sudane vadovas Gilbertas Dachi yra atsakingas už dėl neprievalgio sergančių vaikų slaugą ir gydymą. „Pietų Sudane UNICEF su partneriais kasmet RUTF pasta išgydo beveik ketvirtį milijono vaikų – taip išvengiama galimų mirčių. Pietų Sudane sunkiu išsekimu sergančių mitybos programose įtrauktų vaikų išgydymo rezultatas pasiekė 95 proc.“ – sako jis.

Nepakankama mityba yra viena iš pagrindinių priežasčių, lemiančių didelį Pietų Sudano vaikų iki 5 m. mirtingumą – tūkstančiui čia gimusių vaikų tenka 96,2 mirtys. Šis skaičius siaubingas jį lyginant su Danijos, Japonijos, Šveicarijos ar Jungtinės Karalystės rodikliais, kur jaunesnių nei penkerių metų vaikų mirtingumas yra 2-4 mirtys 1000 gimusių vaikų. UNICEF Pietų Sudane kasmet išdalina vid. 190 tūkst. dėžių RUTF pastos. Pastaruosius ketverius metus UNICEF tiekė 75-80 proc. pasaulio RUTF pastos kiekio. 2017-2021 m. laikotarpiu UNICEF Pietų Sudanui perdavė arti 2 milijonus šios riešutų pastos dėžių.

RUTF pastos pristatymas yra sudėtingas ir ištvermės reikalaujantis uždavinys. Iš UNICEF centrinio sandėlio Džuboje išvežamos humanitarinės pagalbos atsargos yra gabenamos į dešimt mažesnių sandėlių, įrengtų skirtingose šalies regionuose veikiančiuose UNICEF padaliniuose (biuruose). Humanitarinės pagalbos reikmenims pasiekus šiuos padalinius, UNICEF partneriai juos išvežioja bendruomeniniams sveikatos priežiūros centramss. Tiekimas planuojamas taip,  kad nedideliu atstumu nutolusiuose sandėliuose būtų sukauptos trims mėnesiams reikalingos atsargos tiems atvejams, jei staigai išaugtų paklausa arba planinės humanitarinės pagalbos siuntos vėluotų. 

„Lietaus sezonas kelia iššūkius logistikai, nes nuo gegužės iki spalio pabaigos susisiekimas keliais tampa labai sudėtingas“, – sako Gilbertas. „Turime organizuoti paramos paskirstymo punktus atokiose vietovėse, kad sausringais mėnesiais visi gyventojai galėtų būti laiku aprūpinti RUFT pasta – tokiu būdu sutaupome transporto išlaidų.“

Jei galimybe paramą pristatyti antžeminiais keliais neįmanoma pasinaudoti, Gilbertas ir jo kolegos turi vienintelę alternatyvą humanitarinę paramą tiekti oro transportu sudarant tiekimo eilę. „Humanitarinės paramos vežimui keliais teikiama pirmenybė, nes organizuojant siuntų gabenimą oru jų pristatymas trunka ilgiau“, – pažymi Gilbertas. „Be to, paramos siuntų tiekimas oro transportu yra penkis kartus brangesnis nei kelių transportu. Tačiau kai kur dėl ginkluotų konfliktų keliauti sunkvežimiais yra pernelyg nesaugu ir pavojinga, RUTF pastos tokioms teritorijoms pristatymas oru liak vienintelė galima išeitis.“

Nepakankama mityba pažeidžia vaikų teises. Milijonus vaikų nuo mirties išgelbėjusios RUTF pastos sėkmė motyvuoja UNICEF rėmėjus ir partnerius imtis visko, kas būtina, kad RUTF pasta būtų tiekiama visur, kur tik yra neprievalgio ir bado kankinamų vaikų. Siekiant pagerinti vaikų priežiūrą mitybos tiekimo grandinių integravimas į nacionalines tiekimo sistemas ir parama RUTF pastos gamybai yra labai svarbūs gelbėjant vaikų gyvybes. UNICEF mitybos programos yra grindžiamos moksliniais įrodymais, leidžiančiais anksti nustatyti kenčiančius nuo ūminio neprievalgio vaikus ir juos išgydyti. UNICEF mitybos gerinimo strategijos pagrindas remiasi šiuo visaapimančiu prevenciniu požiūriu.

Siekant darnaus vystymosi tikslo (DVT) panaikinti badą pasaulyje, UNICEF 2020-2030 m. mitybos gerinimo strategijoje ragina įgyvendinti daugiasektorines programas, kuriomis stiprinami maisto, sveikatos priežiūros, vandens ir higienos, švietimo ir socialinės apsaugos sistemų pajėgumai ir atskaitomybė, kad vaikams ir moterims būtų užtikrinta subalansuota mityba. Nacionalinės vyriausybės yra pirmiausiai atsakingos užtikrinant vaikų teises į pakankamą mitybą. Tačiau norint užtikrinti šiuos tikslus, reikalingi įsipareigojimai ir investicijos ne tik iš vyriausybių, bet ir visuomenės, viešojo ir privataus sektorių partnerių.

Tam, kad padėtume kuo daugiau vaikų, reikalingi didžiuliai finansiniai ištekliai. Jūsų paramos dėka galime kurti šviesesnę vaikų ateitį – ačiū Jums!