Nuo karo
Ukrainoje bėga
šeimos su vaikais

Pradinis » Nuo karo Ukrainoje bėga šeimos su vaikais

Stiprėjantis karas Ukrainoje kelia siaubą – ypač vaikams. Šimtai tūkstančių žmonių, ištikti šoko ir beviltiškai ieškantys saugumo bėga iš šalies ieškodami prieglobsčio. Pabėgėlių tarpe – pusė vaikų.

Nuo karo bėgančioms šeimoms būtina suteikti galimybę gauti būtiniausius dalykus – pastogę, maisto, geriamo vandens. Vaikus traumuoja jų matomas smurtas, jiems būtina psichosocialinė pagalba.

Nepaisant organizacinių ir saugumo iššūkių, UNICEF tęsia darbą Ukrainoje, kaimyninėse šalyse organizuoja pagalbą pabėgėlių šeimoms su vaikais.

 

Šeimos laukia įlaipinimo į evakuacijos traukinį geležinkelio stotyje Lvove, Vakarų Ukrainoje.

Intensyvėjant karui tūkstančiai šeimų buvo priverstos bėgti iš savo namų su vaikais ir visais daiktais, kuriuos pavyko greitai surinkti.

Lvovo geležinkelio stotyje Asia su dukra ant rankų.

Asia pasakoja, kad gyveno savo bute Ukrainos sostinėje Kyjive. Butas 15-ame aukšte, buvo sunku su dukra bėgioti į bombų slėptuvę. „Todėl naktį leidome vonios kambaryje“, – sako Asia. „Įkėlėme [dukrą] į vonią, ir tiesiog ten miegojome.“

Tatjana su savo šuneliu laikinajame pabėgėlių centre netoli Palankos sienos perėjimo punkto Moldovos ir Ukrainos pasienyje.

Norinčioms rasti saugų prieglobstį šeimoms tenka eina ilgus atstumus per šalčius, tenka keltis į kaimynines šalis. 

UNICEF komandos Moldovoje darbuotojai pristato laikinoms stovyklavietėms skirtas higienos priemones.

UNICEF padalinio Moldovoje komanda dirba Palankos sienos su Ukraina perėjimo punkte, kur įsikūręs laikinasis pabėgėlių centras. Komanda čia pristatė kelias tonas būtiniausių higienos priemonių – sauskelnes, įklotus, servetėles, dezinfekavimo priemones ir kt. .

Prie palapinių laikinajame pabėgėlių centre netoli Palankos sienos perėjimo punkto Moldovos ir Ukrainos pasienyje – pabėgėlių nešuliai.

UNICEF kuria „Žydrųjų punktų“ vaikams saugias erdves – šie punktai išbandyti 2015-2016 m. pabėgėlių ir migrantų krizės metu teikiant būtiniausią pagalbą keliaujančioms šeimoms. Šiuose centruose vaikams ir jų šeimoms vieno langelio principu teikiamos įvairios paslaugos, veikia saugi erdvė, kurioje yra vietos vaikų užimtumu ir poilsiui, teikama psichosocialinė pagalba, teisinės konsultacijos, dalinami higienos reikmenys. „Žydruosiuose punktuose“ specialistai padeda nustatyti nelydimų ir nuo šeimos atskirtų vaikų tapatybę, užtikrina jų apsaugą.

Jaroslavas su lagaminu prie Ukrainos ir Rumunijos sienos.

Devynmetis Jaroslavas keliauja su mama Vika. Jie planuoja kirsti Rumuniją po sunkios kelionės, prasidėjusios prieš kelias dienas jų gimtajame Chersono mieste pietų Ukrainoje. 

„Mūsų šeima lieka ten. Visą laiką jie priversti slėptis, tai katastrofa“, – sako Vika. „Turime porą draugų Europoje, galbūt galėsime ten nuvykti, nežinome. Galbūt į Ispaniją, bet dabar nesu tikra“. 

Ji sako, kad kalbėjosi su draugais, kurie liko Chersone. „Vaikai ten mirtinai išsigandę, slepiasi vonios kambariuose, prieglaudose, rūsiuose“.

Tania (dešinėje) su seserimi ir mažamete dukra stovi Sigeto sienos perėjimo punkte tarp Rumunijos ir Ukrainos.

Tania yra kilusi iš Černivcių miesto Vakarų Ukrainoje, netoli sienos su Rumunija. Ji pasakoja, kad suintensyvėjus karui turėjo greitai apsispręsti ir su šeima palikti namus. „Sprendimą priėmėme vos per kelias akimirkas – padėtis Ukrainoje labai sunki ir nežinai, kas bus kitą minutę“, – sako ji. 

Deividas su savo daiktais prie Ukrainos ir Rumunijos sienos perėjos.

Davidas taip pat kilęs iš Černivcių – intensyvėjant karo veiksmams, kartu su močiute turėjo bėgti į Rumunijos pasienį.

Maksas Ukrainos-Rumunijos sienos perėjimo punkte.

Maksas nuo karo traukiasi su savo mama Aliona. Jie pabėgo į Vakarų Ukrainą, vėliau keliavo per Rumuniją bandydami pasiekti Prancūziją. Aliona sako, kad jiems taip pat teko skubiai priimti sprendimą išvykti, tačiau jiems pasisekė, kad nepakliuvo į spūstis. „Mano tėvai gyvena už Kyjivo. Kai pažadino netoli namų prasidėję sprogimai“, – sako ji, – „mums teko išvykti per 15 minučių.“

Padėkite teikti pagalbą nuo karo kenčiančios Ukrainos vaikams – paaukokite dabar – ačiū Jums.