Reagavimas į
ekstremalias situacijas

Ištikus nelaimėms

Pradinis » Mūsų veikla » Veiklos sritys: » Ekstremalios situacijos

Ekstremaliose situacijose vaikai gali prarasti viską

Sirijoje, Pietų Sudane, Jemene ir Ukrainoje vaikai apsupti karinių konfliktų, milijonai jų buvo priversti palikti savo namus. Haičio, Indijos ir Mozambiko vaikams šiemet teko patirti, kaip jų bendruomenės buvo naikinamos žemės drebėjimų, uraganų, potvynių.

Humanitarinės pagalbos poreikiai pasaulyje augo eksponentiškai. Pvz., 2020 m. 235 milijonams žmonių – 1 iš 33 žmonių visame pasaulyje – prireikė humanitarinės pagalbos ir apsaugos. Šis skaičius reikšmingai išaugo ir yra didžiausias per keletą dešimtmečių: palyginimui, 2019 m. humanitarinės pagalbos reikalingų žmonių buvo 1 iš 45.

Kur ir kada vaikai besusidurtų su karinių konfliktų ar stichinių nelaimių sukeltomis ekstremaliomis situacijomis, UNICEF tose vietose dirba suteikiant skubią gyvybes gelbstinčią pagalbą, vaikus ir šeimas aprūpinant būtinais daiktais, teikiant ilgalaikę paramą šeimoms iš naujo atkurti gyvenimus.

Greitas reagavimas – ilgalaikiams pokyčiams

Netikėtai užklupus nelaimei, siekdami greitai įvertinti situaciją ir identifikuoti skubius vaikų poreikius, UNICEF kvalifikuoti darbuotojai bendradarbiauja su šalių vyriausybėmis ir humanitariniais partneriais. Tai leidžia tiklsiai įvertinti, kokiose rizikose atsidūrę vaikai, kur jie yra labiausiai pažeidžiami ir ko reikia, kad apsaugotume jų gyvybes.

Kai naujienos apie ištikusią nelaimę jau seniai nebešmėžuoja portalų antraštėse, UNICEF vis dar dirba tose vietose tam, kad apsaugotų vaikus, kurių pasaulis apsivertė aukštyn kojomis prasidėjus ginkluotiems konfliktams ar stichinėms nelaimėms.

Kai tokias šalis kaip Haitį ar Indoneziją ištinka žemės drebėjimai, UNICEF skubiai ištiria jų poveikį vaikams būtinų sveikatos priežiūros, socialinės pagalbos ar švietimo paslaugų prieinamumui.

Tuo pat metu nelaimių vietose UNICEF darbuotojai rūpinasi, kad šeimos turėtų maisto, geriamo vandens, galėtų naudotis sanitariniais ir įrengimais bei higienos priemonėmis. Kai nelaimės paveikia šiuos, mums dažnai kaip duotybes suvokiamus dalykus, vaikams iškyla didelis pavojus.

2017 m. gegužės mėn. - UNICEF vandens tiekimo specialistas Abdallah iškrauna humanitarinės pagalbos dėžes per greito reagavimo misiją Pietų Sudane.
Unicef/Hatcher-Moore

Gyvybes gelbstinti pagalba ten, kur jos reikia

190 šalių nuolat veikiančių padalinių dėka UNICEF geba efektyviai koordinuoti operatyvų humanitarinės pagalbos nugabenimą žeme ir oru. Didžiausią pasaulyje (20 tūks. kv. m.) humanitarinės pagalbos sandėlį turintis UNICEF tarptautinio tiekimo padalinys Kopenhagoje ir regioniniai centrai skirtingose pasaulio vietose užtikrina greitą skubios pagalbos reikmenų nusiuntimą bet kurias į nelaimės ištiktas zonas – vandens talpyklas, vaistus ir medicinos priemones, specialius maisto papildus, palapines ir miegmaišius, tinklelius nuo uodų ir kt.

Vaikams po žemės drebėjimo Ekvadore suteikiami būtinos pagalbos reikmenys

Saugome vaikus ištikus ekstremalioms situacijoms

UNICEF ne tik suteikia būtinos humanitarinės pagalbos reikmenis, bet ir rūpinasi vaikų saugumu ir galimybe mokytis įkuriant mokyklas ar specialias draugiškas vaikams erdves. Nelaimių zonose teikiant psichosocialinę paramą UNICEF pasirūpina, kad teikiant pagalbą būtų užtikrinama vaikų emocinė ir socialinė gerovė.

Tokiose šalyse kaip Pietų Sudanas, Jemenas, Sirija ar Etiopija, kur vaikai apsupti karinių konfliktų, o kai kurie netgi paverčiami kariais, UNICEF dirba, kad tokie vaikai būtų paleisti iš karinių grupuočių, padeda jiems sugrįžti į šeimas, reintegruotis visuomenėje.